Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tysiące wniosków o 500+ od ukraińskich obywateli w naszym regionie

Facebook Twitter

Przybywa wniosków o 500+ na dzieci dla obywateli Ukrainy. W województwie śląskim do ZUS-u wpłynęło w ostatnim czasie ponad 27 tys. wniosków o to świadczenie właśnie od obcokrajowców.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Uchodźcy będą mogli otrzymać je na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, na tych samych zasadach co wszyscy rodzice w Polsce. Uprawnia ich do tego uzyskanie numeru PESEL.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą skład do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski na dwa okresy wypłat – bieżący, czyli ten do 31 maja tego roku oraz przyszły od czerwca tego roku do końca maja 2023 roku. Przypominamy, że świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL opiekuna i dzieci, też numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail.

Jak informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko częstochowski oddział przyjął wnioski o 500+ dla blisko 2900 ukraińskich dzieci. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Częstochowy, a następnie z powiatu myszkowskiego. Cała procedura jest w miarę możliwości ułatwiana dla starających się o świadczenie przyjezdnych Ukraińców.

Wnioski o świadczenia dla rodzin ZUS są wyłącznie elektroniczne. Składają je za pomocą platformy usług elektronicznych ZUS. Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości internetowej. Z rejestracją konta w PUE i złożeniu elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

– informowała Beata Kopczyńska z ZUS-u.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024