Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tylko 28 kopciuchów wymienili częstochowianie w 2022 roku. Miasto chce więcej, dotacje są wyższe

Facebook Twitter

Zaledwie 28 kopciuchów zniknęło z domostw w Częstochowie w minionym roku. Miasto deklaruje pomoc i dofinansowanie do inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

kontrole palenisk polski alarm smogowy

Jednak zainteresowanie nie jest duże, decydują m.in. koszty, choć w tym roku dotacje miejskie będą większe.

Włodzimierz Tutaj: Kwoty jednostkowych dotacji dla mieszkańców zostały w tym roku w tych programach nieco podniesione, co jest uzasadnione inflacją i ogólnym wzrostem cen, także w zakresie tych proekologicznych inwestycji, na które decydują się mieszkańcy. O dopłatę mogą starać się osoby, które planują na przykład wymienić kocioł opalany węglem, miałem, koksem czy piec na ekogroszek na bardziej ekologiczny system grzewczy, w tym ogrzewanie elektryczne, gazowe, ogrzewanie olejowe, pompę ciepła czy też włączenie ciepła sieciowego, czyli do sieci miejskiej.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, można uzyskać 6 tys. zł do wymiany pieca. Są znów fundusze do wykorzystania na ten cel – to zarezerwowana kwota 500 tys. zł w częstochowskim budżecie, a samorząd będzie zachęcał do spożytkowania tych pieniędzy.

Włodzimierz Tutaj: Miasto pokrywa do 70% kosztów zakupu takiego nowego źródła ciepła lub przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, ale w kwocie nie wyższej niż 6000 złotych. I to jest właściwie zakres jednego z tych programów dotacyjnych, tych które może w największym stopniu, aczkolwiek nie tylko, właśnie związane są z ochroną przed smogiem. Urząd poinformuje po uprawomocnieniu się tych uchwał o terminie, od którego przyjmowane będą wnioski o dotację.

W ostatnim czasie niewiele osób decyduje się na wymianę pieców, a przypomnijmy w województwie śląskim obowiązuje przyjęta uchwała antysmogowa:

Włodzimierz Tutaj: Mam nadzieję na większe niż w ubiegłym roku zainteresowanie programami. Wiadomo, że obecnie z uwagi na koszty ogrzewania, czy to gazowego czy elektrycznego, chęć wymiany źródeł ciepła jest mniejsza niż kilka lat temu, o czym mówią statystyki także naszego urzędu. Na przykład wymian źródeł ciepła w 2018 roku było 148, 61 w 2020 roku. Tu pewnie także pewne znaczenie miała epidemia. Niestety tylko 28 wymian w 2022. W sumie umów o dotację było podpisanych więcej, ale do tylko 28 wymian doszło.

– podsumowuje rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Zobacz takze:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj