Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Eurowybory: Na kogo postawili częstochowianie?

Facebook Twitter

Tylko co czwarty z nas pofatygował się wczoraj (25.05.), by oddać swój głos. Jak wyglądały wybory w Częstochowie w liczbach?

W naszym mieście najwięcej głosów zdobyła Platforma Obywatelska – 34,7%. To o 1,5% więcej niż PiS. Na Jerzego Buzka głosowało ponad 11,5 tysiąca wyborców. Do Europarlamentu nie wejdzie Grzegorz Sztolcman, który zdobył ponad 2300 głosów.

Mandat zdobędzie za to reprezentantka naszego regionu Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości, która zyskała poparcie ponad 10,5 tys. osób. Ponad 11,5 % głosów oddano na SLD, ale częstochowski kandydat Jarosław Marszałek zdobył zaledwie 2,600 głosów, co nie wystarczy, by wyjechać do Brukseli.

Niewiele mniej otrzymali kandydaci Nowej Prawicy, w tym Janusza Korwin-Mikke poparło ponad 8% wyborców.

W powiecie częstochowskim wyniki były inne od tych z Częstochowy. Tutaj PiS wygrał przed PO, a poparcie dla Nowej Prawicy było niemal takie samo jak dla SLD, ponad 10%. Gorzej z frekwencją, gdzie głosowało zaledwie 17% mieszkańców, w niektórych gminach obecność przy urnach była jeszcze mniejsza, szczególnie w Dąbrowie Zielonej i Koniecpolu.

Najchętniej na głosowanie wybierali się z kolei mieszkańcy Gminy Starcza, tutaj frekwencja była w regionie najwyższa i wyniosła blisko 22%. To i tak przy wszystkich apelach o uczestnictwo w wyborach raczej mizerny wynik.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2019