Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tydzień Bibliotek podsumowany

Facebook Twitter

Tydzień Bibliotek w Częstochowie to był dobry pretekst by sprawdzić jak wygląda coraz niższe ostatnimi laty czytelnictwo i czy chętniej w ostatnim czasie sięgamy po książkę. Szczególny ruch bibliotekarze zauważają w filiach dla dzieci i młodzieży.

Bibliotekarze w Częstochowie protestują

Chętniej niż przed pandemią po książkę w tradycyjnym wydaniu sięgają młodzi ludzie:

Sylwia Góra: W tym roku mieliśmy takie optymistyczne – myślę – wyniki dotyczące tego, że młodzież więcej czyta i to rzeczywiście sprawdza się też w naszej bibliotece, tutaj w Częstochowie, ponieważ też patrzymy na to, co ta młodzież czyta i staramy się uzupełniać te nasze zbiory. Np. „Rodzina Monet” teraz cieszy się ogromną popularnością. To widać na targach książki  i to też widać u nas w bibliotece, że młodzież faktycznie tych książek poszukuje, a my je w jak największej ilości dokupujemy. Natomiast rzeczywiście, w oddziale dla dzieci i młodzieży w ostatnim roku czy nawet dwóch, faktycznie widać wzrost zainteresowania czytelnictwem.

– mówi Sylwia Góra z Biblioteki Miejskiej w Częstochowie. Faktycznie poziom czytelnictwa nieco wzrósł podczas pandemii, choć korzystanie z bibliotek utrudniły obostrzenia i ograniczenia pracy takich placówek.

Obecnie widać stopniowy powrót czytelników do bibliotek. Ma też na to wpływ inflacja, a książki dla wielu stały się dobrem, które mogą jedynie wypożyczyć zamiast kupić:

Sylwia Góra: Widzimy też taki wzrost czytelnictwa związany z e-bookami. Audiobooki może jeszcze mają mniejsze zainteresowanie, natomiast e-booki i czytanie na czytnikach czy na telefonach to jest też, co widzimy. Nie będę tu nie wiadomo jaką optymistką, że to czytelnictwo rośnie niewiarygodnie – bo niestety pandemia wszystkich bibliotek w kraju niestety spowodowała, że czytelniczki i czytelnicy odpłynęli. Natomiast powoli oni wracają i jeszcze trochę pewnie nam zajmie, zanim wyrównały do tego, co było przed pandemią. Natomiast widzimy właśnie tych młodych ludzi, którzy szukają też innych form czytania. I to nas bardzo cieszy.

– podsumowuje Sylwia Góra z częstochowskiej biblioteki.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj