Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Twój e-PIT działa od 15 lutego. Możemy składać już roczne zeznania podatkowe

Facebook Twitter

Od 15 lutego rusza procedura naszych rocznych rozliczeń podatkowych. Już po raz piąty Krajowa Administracja Skarbowa zachęca nas do składania zeznań drogą elektroniczną, ale można też z papierowym PIT-em odwiedzić dowolny urząd skarbowy - to tegoroczna nowość.

Poprzez stronę internetową możemy zmodyfikować nasze zeznanie podatkowe przygotowane przez skarbówkę.

Michał Kasprzak: Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl. Oprócz wersji polskiej serwis posiada angielską i ukraińską wersję językową. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się profilem zaufanym, e-dowodem przez bankowość elektroniczną lub aplikację MObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi. Do drugiego maja podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować, by zatwierdzić swoje rozliczenie PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT 37 38, to z upływem drugiego maja zostanie on automatycznie zaakceptowany.

– mówi Michał Kasprzak, rzecznik administracji skarbowej w naszym województwie. Warto pamiętać, że można dopisać do PIT-ów odliczenia, które chcemy ująć w rocznej deklaracji oraz 1,5% z podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Michał Kasprzak: Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez CAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia, np. darowiznę, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacji, wpłaty na IKZE czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie półtorej procenta swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.

I co najważniejsze, warto rozliczyć się szybciej by wcześniej otrzymać też zwrot z podatku. Korzystając z systemu elektronicznego mamy pierwszeństwo aby fiskus zwrócił nam nadpłatę:

Michał Kasprzak: Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę e-Twój PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy. W zeznaniu przygotowanym w usłudze uwzględnione są: informacje od płatników, informacje będące w posiadaniu kas, takie jak dane podatnika i jego rachunek podatkowy, ulga na dzieci. Nowością będzie PIT DZ. Informacja o danych dzieci uprawnione do ulgi dla rodzin 4+.

– o nowościach informował też rzecznik skarbówki w regionie Michał Kasprzak. Pamiętajcie: rozliczenie PIT za 2022 rok potrwa od 15 lutego aż do 2 maja, tylko dlatego, że w tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę. Czasu jest więc dużo by zajrzeć do rocznych zeznań podatkowych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 marca 2023