Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trzy kawiarenki na placu Biegańskiego zamiast jednej? Miasto bardzo by chciało

Facebook Twitter

W letnim sezonie chętnie przysiedlibyśmy w liczniejszych plenerowych kawiarenkach. Od lat miasto stara się zachęcić restauratorów do tworzenia ogródków na pl. Biegańskiego. Był kiedyś nawet pomysł, by okalały one płytę placu.

fot. Pixabay

Trzeba spełnić jednak wymogi estetyka, to teren pod specjalną opieką konserwatorską. Dotąd zrażało to właścicieli sezonowych ogródków.

Łukasz Kot: Przetargu jeszcze nie ma i to będzie przetarg albo konkurs ofert. Na razie pewne jest to, że Centrum Usług Komunalnych obejmie w trwały zarząd Plac Biegańskiego i jednym z pierwszych etapów jest to, żeby powstały tam kawiarenki. Na pewno jest to teren szczególny, bo mówimy o jednym z bardziej znanych placów w Polsce, w cieniu Jasnej Góry i Alei, więc ktoś, kto będzie chciał tam mieć kawiarenkę, będzie musiał spełnić te wymagania, które były wcześniej. Muszą być to kawiarenki zielone, muszą być ładne, muszą być przystępne dla użytkowników.

Czy w zbliżającym się sezonie na placu Biegańskiego pojawi się więcej letnich kawiarenek?

Jest na to szansa

– mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Planowane są nawet trzy takie obiekty. Miasto szuka chętnych firm, które podjęłyby się prowadzenia takiej działalności. Na razie na pewno funkcjonować będzie jedna kawiarenka w południowo-zachodniej części placu, jej właściciel ma aktualne umowy z miastem. Co miasto podpowiada potencjalnym najemcom?

Łukasz Kot: Będziemy robić wszystko, żeby te kawiarenki były jak najszybciej. Natomiast zdajemy sprawę z tego, że to, że z jednej strony mamy warunki, które są ustalone wspólnie z panią konserwator, powodują, że potencjalni przedsiębiorcy czy potencjalni operatorzy kawiarenek będą się musieli bardziej postarać, jeżeli chodzi o wygląd tych kawiarenek, w związku z czym mogą potrzebować więcej czasu. Jeżeli ktoś myślał o kawiarence w Częstochowie na placu Biegańskiego, to żeby nam dał znać. Jak tylko będziemy mieć komplet dokumentów i będziemy go mogli udostępnić, to wyślemy na maila, żeby każdy miał jak najwięcej czasu na przejrzenie dokumentów i stworzenie oferty.

W ubiegłym roku wypełnienie oczekiwań odnośnie wyglądu ogródków w centrum było problematyczne. Żadna ze złożonych w przetargu ofert nie otrzymała pozytywnej opinii Zespołu do Spraw Estetyki Miasta. Muszą mieć ładne umeblowanie, odpowiednie kolory parasoli czy dużo zieleni:

Łukasz Kot: One są takie jak rok temu w tym momencie, więc tu się nic nie zmienia. Mamy duże szanse na to, żeby w tym roku zamiast jednej kawiarenki, były trzy. Wtedy każdy będzie miał czas i miejsce, żeby przyjść na kawę na plac Biegańskiego czy spotkać się tam z przyjaciółmi. Dzięki temu też to miejsce będzie pełne ludzi, bo takie właśnie słyszałem zdanie, że plac Biegańskiego jest bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany. Natomiast musimy tam teraz zaprosić ludzi, co też czynimy. Jest jedna – ta, co była w zeszłym roku i wcześniej. Ona ma jeszcze umowę do końca sezonu, więc będzie na pewno. A myślimy o tym, żeby były jeszcze dwie, czyli w sumie maksymalnie mogą być trzy

– dodaje Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023