Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Trzeźwość primo jest! I basta!”, czyli najlepszy spektakl profilaktyczny od uczniów SP nr 22

Facebook Twitter

Za nami Częstochowskie Dni Profilaktyki. W ramach obchodów rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na małe formy teatralne czy filmowe pt. „Młodość bez uzależnień i przemocy".

Spektakl profilaktyczny uczniów SP nr 22
fot.fb/Szkoła Podstawowa nr 22 im. G. Narutowicza w Częstochowie

Spektakl profilaktyczny uczniów SP nr 22

Barbara Pamuła-Wesołek: Młodzież mówi przez te filmy, to znaczy mówi do nas i jakie działania są dla nich ważne, a także mówi, jakie te uzależnienia są obecne. Kiedyś był alkohol, nikotyna, a w tej chwili dzieciaki widzą uzależnienia od internetu, od zakupów. W tej chwili bardzo ciekawy filmik pojawił się dotyczący pracoholizmu. Dzieci widzą, co się dzieje wokół nas, dostrzegają to, oczywiście dopalacze, alkohol, cały czas są to najczęściej poruszane tematy, ale też i narkotyki twarde, że tak powiem, chociaż właściwie nie ma już tego podziału.

Ocenia Barbara Pamuła-Wesołek, z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Spektakl profilaktyczny uczniów SP nr 22

Wśród częstochowskich szkół wygrała młodzież z podstawówki nr 22. Uczniowie zaprezentowali spektakl, którego akcja dzieje się na przełomie XVII i XVIII wieku, na zamku królewskim. Grupa teatralna zdobyła I miejsce za swoje profilaktyczne przedstawienie pt. „Trzeźwość primo jest! I basta!”:

Aneta Tkacz-Zagórska: Ucztują goście całe dnie. Wszystkie sprawy, rodzina, dzieci, odchodzą na plan dalszy. Spektakl ukazuje destrukcyjną rolę alkoholu, ale i też przemoc w rodzinach. To, że spektakl pokazywał czasy XVII/XVIII-wieczne, to problemy, które tam zostały ukazane, nie odbiegają od tych współczesnych, bo właśnie pod przykrywką i pozycji społecznych, bogactwa, kryją się dramaty ludzkie. To właśnie od nas dorosłych zależy, żebyśmy pokazywali młodym ludziom, jak dokonywać trafnych wyborów.

Mówi pedagog szkolny Aneta Tkacz-Zagórska ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. G. Narutowicza w Częstochowie.

Spektakl profilaktyczny. Wideo

Uczniowie przygotowali przejmujący spektakl na ważny dla ich rówieśników temat:

Lilianna i Oliwia: Gertruda była księżną, dla niej był najważniejszy alkohol, uczty, a dzieci odrzucała na bok. Filmik był o tym, żeby nie pić alkoholu, żeby nie być uzależnionym i w ogóle, żeby dbać też o swoich rodziców i dzieci. Alkohol może doprowadzić do tego, że stajesz się czasami też bardzo złym i zaniedbujesz sprawy, które są potrzebne.

Mówiły Lilianna i Oliwia z III klasy. Jak co roku konkurs cieszy się dużą popularnością – uczniowie zostaną zaproszeni do udziału i w kolejnej edycji Miejskich Dni Profilaktyki:

Barbara Pamuła-Wesołek: Celem konkursu jest zaangażowanie uczniów w propagowanie takich aktywnych form spędzania czasu wolnego z wykorzystaniem form teatralnych. Przedstawione są one w formie autorskiego filmu, czasami są scenariusze gotowe. Na celu konkurs ma inspirowanie dzieciaków i młodzieży do działań profilaktycznych, pobudzanie ich kreatywności, wrażliwości artystycznej, a także postaw otwartości i asertywności. W przyszłym roku Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Wydział Polityki Społecznej będą kontynuować ten projekt, w związku z czym zachęcamy już do tego, żeby się do niego przygotowywać.

Dodaje Barbara Pamuła-Wesołek z częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024