Trwają Częstochowskie Dni Trzeźwości
14 kwietnia przypadał Ogólnopolski, a dziś 15 kwietnia Światowy - Dzień Trzeźwości. Z tej okazji aż do piątku, różne instytucje miejskie i organizacje pozarządowe proponują mieszkańcom wiele aktywności związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom

Szacowany czas czytania: 02:29
Częstochowskie Dni Trzeźwości
Barbara Pamuła-Wesołek: To będą wydłużone godziny urzędowania, dodatkowe dyżury, warsztaty dla młodzieży, prelekcje, z których będzie można oczywiście nieodpłatnie skorzystać. Indywidualne porady, mogą być u psychologa czy terapeuty uzależnień. Prelekcje na temat szkodliwości alkoholu i warsztaty profilaktyczne, z których będą mogli skorzystać nasi mieszkańcy.
– jak mówi Barbara Pamuła-Wesołek, wiceprzewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w Częstochowie nadal wiele osób zmaga się z problemem alkoholowym:
Barbara Pamuła-Wesołek: Alkohol wciąż jest najbardziej popularnym środkiem psychoaktywnym, który spożywają Polacy. Podejmujemy różne działania w celu zmniejszanie liczby właśnie tych osób, które ten alkohol spożywają, a przede wszystkim też zwiększanie świadomości. Natomiast jeśli chodzi o liczbę osób zgłaszanych do komisji, takich, wobec których prowadzimy procedurę, zobowiązanie do podjęcia się, leczenia odwykowego jest nieco mniejsze niż w latach poprzednich, ale wciąż wysoka. Także ten problem ciągle występuje i nasze działania są konieczne, żeby coś z tym robić.
Z problemem alkoholowym w Częstochowie mierzą się nie tylko osoby dorosłe, ale jak mówi Barbara Pamuła – Wesołek, można zaobserwować, że trend nieco się zmienia w ostatnim czasie. Wśród młodzieży spada zainteresowanie alkoholem:
Barbara Pamuła-Wesołek: Ogromne siły i główne nasze działania też skupiają się na młodzieży. Czyli chodzi tutaj o profilaktykę, żeby tym uzależnieniom najzwyczajniej w świecie zapobiegać. Widzimy to w badaniach, jakie przeprowadzamy, że jest dobra tendencja, bo jakby wśród młodych ludzi nadal jest na zbyt wysokim poziomie i nie możemy tutaj odtrąbić sukcesu, natomiast spożycie alkoholu spada. Młodzież coraz częściej jest bardziej świadomie, coraz częściej wybiera życie zdrowe. I z tego się bardzo cieszymy. I mam nadzieję, że to też skutkują nasze działania, które podejmujemy.
Częstochowskie Dni Trzeźwości potrwają do piątku 18 kwietnia:
Tomasz Jamroziński: Program Częstochowskich Dni Trzeźwości obejmuje szereg inicjatyw realizowanych przez instytucje, działające w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy. Będzie to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, Stowarzyszenie Studenckie „Północ”, Fundacja Chrześcijańska Adullam, Fundacja dla Rozwoju, Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie i oczywiście służby: Straż Miejska i Komenda Miejska Policji.
– mówi Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu. Organizatorzy Częstochowskich Dni Trzeźwości podkreślają, że abstynencja może zmniejszyć problemy natury psychicznej, negatywne stany emocjonalne, a także jest drogą do naprawy relacji rodzinnych, koleżeńskich, przyjacielskich i zawodowych.
Czytaj także: