Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trwa w mieście Kampania Białych Serc. Akcja policji potrwa do 23 października

Facebook Twitter

Częstochowska policja wspólnie z Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Kazimierza Pułaskiego, zainaugurowała Kampanię Białych Serc. To już 18 edycja akcji, a jej tegoroczne hasło przewodnie to „Włącz alarm".

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Działania zwracają uwagę na cyberuzależnienia, agresję i konflikty:

Sabina Chyra-Giereś: Białe serca symbolizują tutaj protest przeciwko uzależnieniom i przemocy. W tym również przeciwko przemocy, agresji, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą. Jak co roku jest to doskonała okazja, by rozmawiać, rozmawiać z naszymi dziećmi, z uczniami szkół średnich o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Przez 17 lat kampanie skierowane były na podniesienie świadomości o uzależnieniu m.in. od alkoholu, narkotyków, gier hazardowych czy gier komputerowych. W tym roku natomiast poruszany jest problem fonoholizmu.

Jak mówi Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy częstochowskiej komendy, uczestnicy akcji będą zwracać uwagę na destrukcyjny wpływ uzależnień od telefonu na zachowanie młodych ludzi:

Sabina Chyra-Giereś: Telefon komórkowy bowiem to tak powszechne i wszechobecne w naszym życiu, w tych czasach urządzenie, że czasami zapominamy o tym, jakie mogą być konsekwencje nieumiejętnego korzystania z niego. Dlatego policjanci z prewencji zwrócą uwagę na zagrożenia związane z cyberzagrożeniami i cyberprzemocą, natomiast mundurowi z drogówki będą uświadamiali uczestników ruchu o konsekwencji nadużywania telefonu komórkowego podczas korzystania z dróg.

Warto przypomnieć o tym również pieszym. Używanie smartfonu podczas przechodzenia przez jezdnię, inne niż rozmowa, może skończyć się albo mandatem, albo wypadkiem. Policja chce zmienić jednocześnie złe nawyki kierowców:

Sabina Chyra-Giereś: Trzymanie telefonu w ręku, wybieranie numeru telefonu czy wysyłanie nawet krótkiej wiadomości tekstowej SMS kierując pojazdem powoduje oderwanie wzroku od drogi, w tym czasie pojazd może pokonać od kilku, nawet do kilkudziesięciu metrów, w zależności od prędkości, z jaką się poruszamy. Jeśli w tym czasie na drodze zmienią się warunki i np. jadący przed nami samochód gwałtownie zahamuje, to na pewno droga hamowania i całkowitego zatrzymania naszego pojazdu będzie znacznie wydłużona, co z kolei może skutkować poważnym wypadkiem drogowym.

W tym roku w ramach akcji Kampania Białych Serc, częstochowska policja przygotowała szereg akcji i prelekcji angażujących młodzież

– dodaje podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy policji w Częstochowie. Będą m.in. wspólnie pojawiać się w kontrolach na drodze. Akcja trwa jeszcze do 23 października.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj