Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W tym tygodniu znów mieszkańcom służą bezpłatnymi poradami pracownicy prokuratur, organizacji pozarządowych i prawnicy pro bono.

Szacowany czas czytania: 02:06

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, to coroczna akcja, ustanowiona w związku z obchodzonym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw:

Piotr Wróblewski: We wszystkich prokuraturach zorganizowano dyżury, w trakcie których prokuratorzy będą udzielali osobom pokrzywdzonym przestępstwem porad i informacji dotyczących przysługujących im uprawnień procesowych. W myśl przepisów Kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, kodeks ten przewiduje dla takiej osoby szereg uprawnień procesowych. Sprawy, w jakich osoby zainteresowane zgłaszały się w ubiegłorocznej akcji, nie ograniczały się tylko do zagadnień związanych z prawem karnym, lecz dotyczyły również problematyki prawa rodzinnego, administracyjnego i cywilnego.

Więcej informacji, temat miejsc i godzin przyjęć interesantów znaleźć można na stronie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, informował prok. Piotr Wróblewski. Z pomocy i dyżurów skorzystacie jeszcze do piątku 28 lutego:

Piotr Wróblewski: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości od 2000 roku, a celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Akcja ta jest związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Szczegółowa informacja o harmonogramie dyżurów, w ramach których będą udzielane porady osobom pokrzywdzonym przestępstwem przez częstochowskie jednostki prokuratury, znajduje się na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Oprócz prokuratur okręgowej i rejonowych w działania włączyło się także Stowarzyszenie Etoh. Ta częstochowska organizacja pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem przez cały rok. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się tutaj mieszkańcy?

Dawid Sztajner: 80% to są osoby, które są dotknięte przemocą domową, ale nie tylko. Jednak sporo też jest osób, które doświadczają mobbingu, sporo jest osób, które są poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, kwestie finansowe, oszustwa, pobicia. I stąd też organizowane są przeróżne formy pomocy. Wprawdzie dla nas, dla stowarzyszenia Etoh, można powiedzieć, że Tydzień Pomocy dla Pokrzywdzonych Przestępstwem trwa przez cały rok. Głównym filarem pomocy dla osób pokrzywdzonych jest pomoc psychologiczna, pomoc psychoterapeutyczna, wsparcie prawne.

– mówił Dawid Sztajner, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia Etoh.

Czytaj także:

REKLAMA