Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trwa trzecia faza odmrażania szpitali w województwie śląskim

Facebook Twitter

Poinformował o tym wojewoda, Jarosław Wieczorek. Do piątku (15.01) odmrożonych będzie ponad 1900 miejsc na drugim poziomie, a ponad 1 600 już jest odmrożonych:

Mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski:

Z 4 300 przygotowanych miejsc na drugim poziomie w ramach przyjmowania pacjentów chorych na Covid zostanie po 15 stycznia ponad 2300 miejsc. Liczba pacjentów to jest 1408 osób leżących w placówkach medycznych drugiego poziomu covidowego, czyli ten bufor bezpieczeństwa w województwie śląskim jest cały czas bardzo wysoki, oprócz tego funkcjonuje szpital tymczasowy. Jesteśmy oczywiście gotowi, przygotowani, że gdyby sytuacja była trudniejsza w ramach epidemii to proces przywracania tych miejsc, to jest proces od 48 do 72 godzin.

Od wtorku (12.01) Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie mieści się szpital tymczasowy, będzie pełniło również funkcję punktu szczepień. Obecnie w szpitalu tymczasowym leczonych jest 30 pacjentów:

Oczywiście to jest szpital tymczasowy. Nie chcielibyśmy, żeby to był szpital, który spowoduje, że tylko tam będą leczeni pacjenci. Pacjenci covidowi potrzebują różnych zabezpieczeń specjalistycznych, w różnych zakresach tego poziomu drugiego do tego poziomu specjalistycznego, do dializ etc.. Stąd najważniejsze jest, żeby z jednej strony karetka, która miałaby czekać w jakimś szpitalu, bo coś się zadziało, jedzie tam, z drugiej strony, jeżeli jakiś szpital jest odcovidowiany to jest kontakt między dyrektorami i przekazanie pacjentów po to, żeby tam można było udrożnić załóżmy internę, udarówkę czy jakąś inną specjalizację. Myślę, że ten bufor taki na tym poziomie dzisiaj jest dla nas bardzo komfortowy, ale jesteśmy zdolni do przyjęcia od razu 160 pacjentów, czyli tak ten szpital jest wybudowany na 500, wszystko jest przygotowane na 500, natomiast mobilizacyjnie mamy 160 miejsc przygotowanych, gdyby jutro miało tam trafić te 160 osób to będziemy w stanie te 160 osób przyjąć.

W szpitalu tymczasowym, w specjalnie utworzonych boksach w strefie czystej, szczepieni będą pracownicy medyczni. W poniedziałek (11.01.) na Śląsk trafiło 25 tysięcy szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pierwsza osoba z grupy „1” zaszczepiona zostanie 25 stycznia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj