Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trwa profilaktyka zdrowotna w ramach Różowego Października. Apel do kobiet

Facebook Twitter

Trwa Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. W kraju i w mieście trwają profilaktyczne akcje i kampanie na rzecz zdrowia kobiet.

fot. lek. med. Piotr Januszewski

W minioną sobotę 15 października przypadał Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Piotr Januszewski: Miesiąc walki z rakiem piersi, sporo się mówi o tym problemie, o badaniach, o wykrywaniu raka piersi i leczeniu. W Częstochowie chcielibyśmy zorganizować spotkanie ekspertów, pacjentek, organizacji, które zajmują się uświadamianiem, kontaktem z pacjentkami, natomiast będzie to prawdopodobnie wydarzenie podsumowujące w listopadzie. Bardzo ważna jest świadomość konieczności badań profilaktycznych, zarówno badań w gabinecie specjalistycznym, jaki i samobadanie piersi

W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem

– mówi częstochowski specjalista chirurg Piotr Januszewski. Wszystko wskazuje na to, że po okresie lockdownu, liczba wykrytych nowotworów jest większa, często też kobiety zgłaszają się do lekarzy zbyt późno:

Piotr Januszewski: Można domniemywać, że lockdown i czas pandemii wpłynął na tę wykrywalność i na późne stadium. Również nie ma dużo pacjentek, które mówią, że zgłaszały się do badania regularnie, natomiast czas pandemii spowodował, że okres między jednym badaniem profilaktycznym a drugim zdecydowanie się wydłużył.

Dr Piotr Januszewski przypomina o systematycznym samobadaniu. Co należy zrobić jeśli wyczujemy guzek, który nas zaniepokoi? Gdzie się zgłosić, aby szukać fachowej pomocy?

Piotr Januszewski: Jeśli kobieta wyczuje w piersi coś niepokojącego, powinna niezwłocznie zgłosić się po skierowanie do swojego lekarza rodzinnego, a następnie do ośrodka raka piersi, który znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Powinniśmy promować badania profilaktyczne, zdrowy tryb życia przez cały rok. To, że mówimy o tym w październiku, rzeczywiście daje efekty. W związku z tym jestem jak najbardziej za tym, żeby promować świadomość. Sam zaangażowałem się w akcję Hot Pink Challenge, która ma na celu przypominanie ważności badań, w związku z tym bardzo gorąco do tego zachęcam.

Różowy Październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024