Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trwa Festiwal Tańca Współczesnego: „Pamięć Miasta”. To pierwsze takie wydarzenie w mieście

Facebook Twitter

Rozpoczął się w Częstochowie Festiwal Tańca Współczesnego - "Pamięć Miasta". To pierwsze tego typu wydarzenie artystyczne, które przez dwa tygodnie zabierze nas na spektakle, przykuje uwagę spotkaniami z ciekawymi ludźmi i zachęci do udziału w warsztatach.

fot. facebook.com/Fundacja-Performa

Dwa taneczne spektakle można zobaczyć 11 i 17 czerwca w Klubie Politechnik. Wśród występujących są także częstochowianie:

Anna Królica: Będzie możliwość zobaczyć prace Marzeny Krzemińskiej i Michała Przybyły – częstochowian, którzy w dużym stopniu realizują się już poza swoim miastem rodzinnym. 11 czerwca spektakl zespołu z Zielonej Góry Physical Arthouse „Ukochany kraj, umiłowany kraj”. Spektakl jest tak naprawdę próbą pokazania, jak kształtuje się zło, jak kształtują się pewne negatywne działania społeczne

– zapowiada Anna Królica, kuratorka festiwalu Pamięć Miasta w Częstochowie. Za organizacją festiwalu stoi Fundacja „Performa”, która promuje artystów oraz środowisko taneczne. Wydarzenie zostało wsparte przez Ministerstwo Kultury. Pierwszy festiwal tańca współczesnego przywołuje taneczne tradycje Częstochowy, jego historię i obecność wielu nacji w naszym mieście przed laty. Młodzi twórcy, często po raz pierwszy wystąpią przed swoją publicznością:

Michał Przybyła: Bardzo się cieszę, że będę mógł już wkrótce przyjechać do Częstochowy zaprezentować krótką pracę solową, 17 czerwca na Festiwalu „Pamięć Miasta”. To dla mnie bardzo sentymentalny powrót, bo Częstochowa to moje rodzinne miasto i jeszcze nigdy nie miałem okazji zaprezentować tam moich własnych, autorskich prac. Serdecznie zapraszam!

– mówi częstochowianin, tancerz Michał Przybyła. Kilka dni potrwa cykl warsztatów, poświęcone będą m.in. tańcom żydowskim. W piątek 10 czerwca, tancerze zaprezentują się na Starym Mieście. Będą spektakle, spacer performatywny i taneczny rys historyczny:

Anna Królica: Będzie też prelekcja dr Agaty Siwiak na temat pamięci, holokaustu i choreografii, który jest dla nas bardzo ważnym kontekstem dla bardzo wielu wydarzeń, które stworzyliśmy w ramach tego festiwalu „Pamięć Miasta”. Mam nadzieję, że będą nam Państwo towarzyszyli we wszystkich naszych spektaklach i wydarzeniach

– dodaje Anna Królica, kuratorka festiwalu Pamięć Miasta. W programie w sobotę 11 czerwca znalazł się spektakl „Dybuk. Pieśń nad pieśniami” w reżyserii Sylwii Hanff, dzień później na Starym Rynku taneczny występ krakowskiego Teatru Migro. Wszystkie wydarzenie w przestrzeni miejskiej są otwarte.

fot. facebook.com/Fundacja-Performa

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj