Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tragicznie rozpoczęły się wakacje na drogach w naszym regionie

Facebook Twitter

Częstochowska policja informuje o wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na autostradzie A1 na wysokości Nierady. Na drodze zginął młody mężczyzna. 32 latek został śmiertelnie potrącony podczas naprawy koła. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi świadków o pomoc - pod numerem tel. 47 858 12 55.

Pogoda w weekend była sprzymierzeńcem kierujących, warunki atmosferyczne zachęcały do podróżowania co można było zauważyć w zwiększonej liczbie użytkowników dróg. W trakcie minionego weekendu bezpieczeństwa na drogach naszego miasta pilnowało ponad 110 policjantów z wydziału ruchu drogowego. Dzięki ich pracy weekend minął bezpiecznie. Doszło do 41 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali łącznie 2 nietrzeźwych kierujących oraz 4 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Policjanci podczas kontroli drogowej, zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, sprawdzali także stan techniczny pojazdów. Sprawdzali, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Głównymi grzechami kierowców było przede wszystkim przekraczanie dozwolonej prędkości, brak wyobraźni za kierownicą, brawura i przecenianie swoich możliwości.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, od naszej kultury jazdy, szeroko rozwiniętej wyobraźni oraz przewidywania.

Miniony weekend to również pierwsze dni wakacji, ale także czas zabezpieczeń wznowionych imprez sportowych oraz wyborów prezydenckich. Również na tych płaszczyznach nie doszło do żadnych incydentów oraz zakłóceń ładu i porządku publicznego.

Po raz kolejny przypominamy kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021