To spotkanie dla wszystkich osób, które są zainteresowane Budżetem Obywatelskim
2 lutego odbędzie się wysłuchanie publiczne z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Będzie można przedstawić swoje opinie i pomysły na zmiany.
Wysłuchanie publiczne to już pewna tradycja w magistracie, mówi Agata Wierny z Wydziału Polityki Społecznej, koordynująca od lat Budżet Obywatelski w mieście.
Ponieważ od pierwszej edycji, która była już dawno, dawno temu – 7 lat temu, wszystkie procedury, które dotyczą budżetu obywatelskiego, tworzymy wspólnie z mieszkańcami. To znaczy tak te pierwsze były pisane przez mieszkańców z mieszkańcami, mieszkańcy wspólnie z urzędnikami przygotowywali te procedury i co roku po zakończeniu każdej kolejnej edycji spotykamy się wspólnie na sali sesyjnej i dyskutujemy o tym, czy te procedury, które były wypracowane w latach ubiegłych, będą dalej okej czy coś zmieniamy.
Wysłuchanie to element ewaluacji – czyli wspólnej oceny Budżetu Obywatelskiego, dodaje Agata Wierny…
Oczywiście co roku coś tam zmieniamy. Czasem zmieniamy a potem wracamy do tego, co było. Sprawdzamy różne rozwiązania. W tym roku to była zupełnie inna edycja, która w całości odbyła się przez internet ze względu na sytuację epidemiologiczną. Natomiast ja mam takie poczucie – to jest tylko moje poczucie, że to się sprawdziło, ponieważ głosowało i wzięło udział zarówno w składaniu wniosków, jak i w głosowaniu więcej osób niż w ubiegłorocznej edycji. To znaczy, że ta platforma internetowa, którą mamy nową w tej edycji, ona się sprawdziła
– na platformie internetowej odbędzie się też wysłuchanie publiczne… zapowiada Agata Wierny…
W tym roku ono będzie miało inną formę ze względu na obostrzenia związane z pandemią, odbędzie się online. Przyznaję, że będziemy testować, tak jak testowaliśmy platformę, będziemy testować taką formę spotkania. Pewnie, że wolelibyśmy tradycyjnie się spotkać na sali sesyjnej, porozmawiać. Dawno się wszyscy nie widzieliśmy. Mam na myśli osoby, które od samego początku biorą udział w tworzeniu i realizowaniu tego budżetu obywatelskiego. Niemniej jednak w tym roku obostrzenia są jakie są, trzeba się do tego dostosować. Absolutnie nie chcemy zrezygnować z tego spotkania wspólnego, i dlatego postaramy się je zrobić przez internet.
Wszelkie uwagi i sugestie umożliwią usprawnienie całego procesu tworzenia Budżetu Obywatelskiego w przyszłości, dodaje Agata Wierny.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail: kstrojec@czestochowa.um.gov.pl
Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 34 37 07 497 (w godzinach pracy Urzędu Miasta).