Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

10 lat Radia Jura. To nie był zwykły poranek na antenie Radia Jura!

Facebook Twitter

Tysiące wiadomości, piosenek, wydarzeń zaproszeń.... może nawet 10-tki tysięcy... jednak po kolej. Rano zaproponowaliśmy Wam 10 wyjątkowych dat z historii naszego miasta, z historii Częstochowy.

10 wydarzeń, ważnych, śmiesznych, wyjątkowych, które zapisały się na kartach historii Częstochowy właśnie w styczniu. A dlaczego? To właśnie w styczniu urodziło się Radio Jura.

Co się działo w styczniu 15… 20… a może 50 lat temu?

Na początek, styczeń 1973 roku. To właśnie wtedy nadano Częstochowie kod pocztowy 42-200. Tych pięć cyfr wywarło ogromny wpływ na nasze miasto. Wiele projektów kulturalnych, historycznych czy biznesowych opierało się na tych kilku cyfrach… 42-200. Czasy się zmieniają, nasze miasto ma tych kodów już kilkadziesiąt, ale 42-200 nadal pozostaje liczbą wyjątkową. Mamy styczeń 2021 i wyjątkowe życzenia z tej okazji… Posłuchajcie:

Podobno historia zatacza koło… I coś w tym jest. Mamy styczeń 1946 roku- jak podaje Kalendarium Częstochowskie, Franciszek Patrzyk, ówczesny naczelnik USC udzielił pierwszego ślubu cywilnego, w związek małżeński wstąpili obywatelka Z. i obywatel F. a w prezencie otrzymali los loterii. Czy wygrali i czy żyli długo i szczęśliwie? Tego nie wiadomo. Ale wiadomo na pewno, że mamy styczeń 2021, że świętujemy 10 urodziny radia Jura. I że w tym miesiącu na pewno USC w Częstochowie udzielił już zakochanym ślubu…A teraz życzenia:

Wiecie, że w styczniu 1985 roku podczas jednej z zim stulecia, w naszym mieście odnotowano -30 st. Celsjusza? Na przystankach MPK ustawiono wówczas „koksiaki”. Teraz, jeśli sprawdzą się prognozy, to MZDiT w Częstochowie ustawi nam na przystankach „koksowniki”, a wtedy 10 urodziny Radia Jura zrobią się jeszcze gorętsze:

-życzył na Maciej Hasik z MZDiT w Częstochowie.

Historia pisze niezwykłe wydarzenia i role…

Wiedzą o tym najlepiej aktorzy teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W styczniu 1962 roku właśnie w teatrze Mickiewicza rozpoczął się pierwszy Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Piosenkarzy z kabaretów i teatrzyków studenckich. Dzisiaj, w styczniu 2021 roku, teatr cały czas prężnie działa, chociaż nie jest łatwo przy aktualnych obostrzeniach. Teatr tęskni za publicznością i pamięta o naszych urodzinach…

Styczeń rok 1981, Częstochowa żegna Witolda Grzebieluchę, mistrza fotografika, właściciela ważnego i znanego zakładu fotograficznego w Częstochowie… Tradycje w rodzinie jednak pozostają- i to jest najpiękniejsze… Styczeń 2021- mistrz fotografik Eugeniusz Grzebielucha, brat Witolda pamięta o naszych urodzinach…

Teraz styczeń 1929 roku, to właśnie wtedy w Częstochowie uruchomiono Miejską Komunikację Autobusową. Jak podaje Kalendarium w opracowaniu Janusza Pawlikowskiego, MPK miało wówczas do dyspozycji 10 autobusów. 1 linia ruszyła o godzinie 5.00 rano. Mamy styczeń- rok 2021, 10 urodziny Radia Jura, MPK działa i ma się dobrze. Autobusów przybyło, linii również… nie zabrakło też życzeń od aktualnego zarządu spółki:

Teraz styczeń roku 1945 – właśnie wtedy w Częstochowie zagrano pierwszy powojenny koncert symfoniczny na kilka dni przed wyzwoleniem miasta. Teraz, po ponad 75 latach od tamtego wydarzenia, o wyjątkowe muzyczna doznania, dba m.in. częstochowska filharmonia, która także w styczniu 2021 pamięta o naszych urodzinach, posłuchajcie:

Świętujemy 10 urodziny Radia Jura patrząc jednocześnie w Kalendarium Częstochowskie w opracowaniu Janusza Pawlikowskiego. I pewnie gdybyśmy nadawali w 1945 roku, to podalibyśmy informację, że Niemcy próbowali wówczas wywołać pożar na Jasnej Górze. Próbowali, ale się nie udało, bo ówczesny komendant Straży Pożarnej klasztoru, przeprowadził skuteczną akcję gaśniczą. Styczeń, rok 2021, Straż Pożarna w Częstochowie czujna i gotowa do akcji. Także do akcji… życzenia dla Radia Jura:

Styczeń 1933 roku, policja wkracza do akcji w okolicach Krakowskiej i Starego Runku. Styczeń 2021 – przez dekadę działalności Radia Jura, informowaliśmy o setkach akcji, w których brała udział częstochowska policja. Sabina Chyra- Giereś, rzeczniczka częstochowskiej komendy, posłuchajcie co mówi:

Na zakończenie naszego przeglądu 10 niezwykłych, ciekawych wydarzeń z historii Częstochowy proponujemy jeszcze dwa. Pierwsze wydarzyło się w 1967 roku – oczywiście w styczniu- jak nasze urodziny, to wtedy Muzeum Częstochowskie zadomowiło się w budynku przy placu Biegańskiego:

Tymczasem ostatnie, 10 wydarzenie „styczniowe”, które powinno być przesłaniem dla nas wszystkich- kochajmy się bo miłość jest najważniejsza. To wydarzyło się w 1983 roku. To właśnie wtedy, z lokalnych bibliotek w Częstochowie wykradziono cały nakład „Sztuki Kochania” Michaliny Wisłockiej. To jeden z pierwszych, kultowych podręczników życia erotycznego. Mamy styczeń 2021 – 10 urodziny Radia Jura. Do tego czasu, miejska biblioteka uzupełniła nakład książki:

Wszystkim serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę oraz życzenia.

Dzięki Wam i dla Was gramy od 10 lat!

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2021