StartWiadomość dnia Wiadomości

To miała być wielka miłość, skończyło się zwykłym oszustwem i kolejnym wyłudzeniem pieniędzy

Po jakimś czasie, jak informuje myszkowska komenda, mężczyzna przekonał kobietę, że jest jedyną jego zaufaną i najbliższą osobą, której musi powierzyć wszystkie swoje oszczędności, ponieważ na misji nie może posiadać takiej sumy pieniędzy. Powiedział, że wyśle do niej paczkę z pieniędzmi. Kobieta zgodziła się mu pomóc. I tu pojawił się pierwszy problem, pod pozorem zablokowania paczki musiała uiścić opłaty. W sumie zapłaciła ponad 100 euro. Po kilku dniach rzekomy chirurg oświadczył, że znów potrzebna jest kolejna wpłata gotówki, bo z paczką znowu są jakieś problemy. Tym razem na lotnisku w Londynie. Kobieta poprosiła rodzinę o pomoc finansową. Zażądała pożyczki w kwocie 13 tys.zł. To wzbudziło ich podejrzenia.

Kobieta na początku zaprzeczała. Nie mogła w to uwierzyć, że została oszukana. Dalej wierzyła, że musi pomóc swojemu znajomemu. 52 latka, dopiero wtedy kiedy chirurg przestał się z nią kontaktować, zdała sobie sprawę, że została oszukana.

Apelujemy o ostrożność!

Schemat działania oszustów udających amerykańskich żołnierzy, czy lekarzy jest zawsze podobny. Czułymi listami zdobywają zaufanie ofiary, obiecują małżeństwo, a potem albo proszą o pomoc finansową albo symulują wysłanie pieniędzy.

Dlatego zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas wpłacania pieniędzy lub przekazywania innych korzyści. Sprawcy najpierw zdobywają zaufanie, później proszą o załatwienie różnych spraw, które wiążą się z wpłaceniem przez nas pieniędzy. Pamiętajmy w takich przypadkach o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.

Serwisy społecznościowe i portale randkowe, to nowa przestrzeń dla oszustów. Bywa też, że najpierw namawiają ofiary do wysłania im intymnych zdjęć, a potem je nimi szantażują domagając się pieniędzy. Łupem oszustów padają nie tylko pieniądze, ale i cenne dane osobowe. Pod żadnym pozorem nie podawajmy numerów kart, czy polis ubezpieczeniowych.

Na niektórych forach można znaleźć ostrzeżenia przed tego typu oszustami, nazwiska jakie podają oraz metody, jakimi się posługują. Są też wpisy, że pojawiły się oszustki podające się za lekarki z amerykańskiej armii. Te z kolei polują na panów i także wyłudzają pieniądze „na paczkę”.

Zostaw komentarz