Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

To koniec estakady. Prace wyburzeniowe trwają. Nowa estakada będzie wyposażona w ekrany akustyczne

Facebook Twitter

Na częstochowskim Rakowie trwa rozbiórka Estakady. Demontaż tego 45-letniego obiektu to najbardziej skomplikowany element pierwszej fazy prac przy przebudowie al. Wojska Polskiego (DK-1/DK-91). W miejsce wyburzanego obiektu powstanie nowy wiadukt.

fot. mat. prasowe

Prace mają przyśpieszyć we wrześniu.

Nowa estakada będzie wyposażona w ekrany akustyczne, a to jest jeden z elementów, o który mieszkańcy długo wnioskowali. Ci, którzy znają ten teren i obszar tego skrzyżowania doskonale wiedzą, że w bardzo bliskiej odległości od estakady znajdują się mieszkania wielorodzinne, wysokie bloki

– mówi Joanna Holi – Sosnowska p.o. dyrektora Zarządu Dróg. Wyciszenie hałasu ze „starej gierkówki”, to jedno z głównych zadań, które ma spełniać nowa Estakada:

Te ekrany są rzeczą bardzo potrzebną, bardzo oczekiwaną przez mieszkańców. M.in. z tego powodu ta estakada będzie dużo lepsza. Poza tym będziemy mieli do czynienia z nowym obiektem inżynieryjnym, robionym w nowej technologii i bezpieczniejszym. Myślę, że to są te elementy, które odróżniają od tego, co jest teraz.

Do połowy września powinna zostać już zdemontowana cała estakada, wówczas rozpocznie się budowa nowej. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane prace drogowe będą się pojawiały na północnym odcinku.

Budowa nowej estakady, to strategiczna dla miasta inwestycja komunikacyjna

– mówi prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk.

Pewnie wiele osób, szczególnie młodych mieszkańców i mieszkanek, przyzwyczaiło się do tej estakady, do jej wyglądu, przez całe swoje życie pamiętali ją. Natomiast teraz okazuje się, że przestaje funkcjonować w przestrzeni miasta, ale bądźmy spokojni, w tym miejscu powstanie coś, co będzie nowocześniejsze, wygodniejsze dla wszystkich, co będzie nas chroniło przed hałasem, co będzie dobrze oświetlone, co będzie estetyczne i funkcjonalne.

W najbliższych dniach w obrębie prac przy estakadzie pojawią się urządzenia sejsmograficzne, które będą monitorowały uciążliwość robót, pojawiające się przy rozbiórce zapylenie będzie minimalizował zraszacz. Wszystkie prac przy przebudowie al. Wojska Polskiego w Częstochowie mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku. Koszt prac zasadniczych z umowy opiewa na 179 mln zł. Inwestycja realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021