Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

To Dzień Gier Planszowych!

Facebook Twitter

To niedziela 10 października. Jeśli zajrzycie do kalendarza, przekonacie się, że dzisiaj swoje święto mają gry planszowe. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z propagatorem tej formy rozrywki, Mateuszem Nienartowiczem. W treści także zaproszenie na dzisiejsze (10.10.) wydarzenie w Częstochowie. Polecamy!

fot. Peggychoucair / pixabay.com

Radio JURA: Zapraszamy bardzo serdecznie w najbliższą niedzielę, 10 października znowu okazja, by pobawić się, spędzić razem czas i pograć w planszówki.

Dokładnie, w niedzielę obchodzimy Dzień Gier Planszowych i z tej okazji wracamy z wydarzeniami po dłuższej przerwie na mapę Częstochowy. Chcemy, żeby to było coś wyjątkowego, więc będziemy grać w nietypowym miejscu – w altanie, w Parku Jasnogórskim.

Radio JURA: Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie. Trzeba się wcześniej zgłaszać? Jak to będzie wyglądać?

Zapraszamy wszystkich. Ilość stołów i krzeseł jest ograniczona, ale myślę, że jakoś się w altanie pomieścimy, nie rozsadzając jej przy okazji. Mamy przygotowanych kilka plenerowych gier, więc będzie można grać na terenie wokół altanki. Zapraszamy jak najbardziej wszystkich, rodziny z dziećmi, uczniów, studentów, seniorów. Nie ma żadnych ograniczeń. Będziemy grać od 10:00 do 18:00. Wstęp i korzystanie z wypożyczalni gier jest całkowicie darmowe.

Radio JURA: Warto zaprosić tym bardziej, że gry planszowe nadal przeżywają swój renesans. Myślę, że trochę pandemia w tym pomogła.

Gry planszowe, analogowe ciągle przeżywają swój renesans, ciągle się rozwijają, co roku wychodzi w Polsce kilkaset nowych tytułów, wydawanych przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wydawnictw. Nasze polskie tytuły zdobywają też uznanie na całym świecie. Rzeczywiście od zeszłego roku tych gier powstało mnóstwo. Przez pandemię trochę ucierpiały same wydarzenia, ale jak widać po naszej działalności powoli wychodzimy z cienia i mam nadzieję, że będziemy działać coraz więcej.

Radio JURA: I tego Wam życzę. Z racji tego, że wspomniałeś, że akurat 10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych, mogę zapytać Cię o subiektywne zdanie na temat gier planszowych? Mógłbyś zaproponować coś ze swoich ulubionych gier planszowych, np. dla rodzin, które chcą spędzać ze sobą czas? Gry planszowe są idealną rozrywką dla większego grona osób – rodziny, przyjaciół.

Jeżeli chodzi o dobór gier, to wszystko zależy od tego, kto i co lubi. Tak jak z muzyką czy filmami, każdy ma inny gust. Z grami jest tak, że gry możemy dobierać pod konkretne osoby czy grupy osób. Dobrze jest się wybrać po porady do sklepu specjalistycznego z grami albo zapraszamy na różne eventy, które się odbywają – nasze albo jakiekolwiek inne – gdzie możemy wypróbować kilka, kilkanaście różnych tytułów z różnej tematyki, o różnej mechanice, o różnej złożoności, a my sprawdzimy, co do Was pasuje. Z uniwersalnych gier, polecanych na start, z prostszych, ale dających frajdę, mogę polecić „Osadników z Catanu” czy „Carcassonne”, „Wsiąść do pociągu”. Wymieniłem tylko trzy, ale jest ich mnóstwo. Warto popytać znajomych. Wydaje mi się, że nie ma już takiej grupy, gdzie ktoś z naszych znajomych nie ma chociażby jednej gry bądź nie słyszał czegokolwiek o współczesnych grach planszowych. Rozejrzyjmy się dookoła, zobaczmy, co kto ma na półkach.

Radio JURA: Na koniec, gdzie w przestrzeni internetowej szukać informacji na temat tego najbliższego wydarzenia i ewentualnie o przyszłych wydarzeniach, które planujecie.

Zapraszamy na nasz profil na facebooku – Zgrywus lub na naszą stronę internetową zgrywus.com.pl. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań. Mam nadzieję, że będzie tego coraz więcej. Nasze wydarzenie jest dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

– z Mateuszem Nienartowiczem rozmawiał Paweł Stępniewski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj