Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

To była pierwsza edycja imprezy Drwal nad Wartą. Czy będą kolejne? [FOTO]

Facebook Twitter

W miniony weekend, w sobotę i niedzielę (22-23.06.) w Prusicku, małej miejscowości w Gminie Nowa Brzeźnica odbyła się pierwsza edycja imprezy o nazwie Drwal nad Wartą. Głównymi organizatorami wydarzenia była lokalna społeczność skupiona wokół stowarzyszenia Nasze Prusicko oraz miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Drwal nad Wartą

Wydarzenie to zawody drwali w kilku konkurencjach, które stanowiły eliminacje do sierpniowych Mistrzostw Polski. Obok rywalizacji 20 zawodników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy, przygotowano wiele dodatkowych atrakcji dla gości, a w sobotni wieczór na scenie wystąpił m.in. zespół Chłopcy z Placu Broni:

Piotr Trojak: Rdzeniem całej imprezy są eliminacje Mistrzostw Polski Drwali. (..). Mamy wystawców różnych sprzętu rolniczego, ogrodniczego, wystawców z odnawialnymi źródłami energii, wystawców ze sprzętem leśnym. Mamy stoiska z KGW, gdzie mamy przepyszne regionalne jedzenie, mamy food trucki i mamy wiele, wiele atrakcji dla najmłodszych. Przyszło naprawdę dużo ludzi i to bardzo cieszy. Widać, że jest zainteresowanie imprezą, jest zainteresowanie zawodami i miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej. W przyszłym roku będziemy robić wszystko, aby ta impreza stała się imprezą cykliczną.

Mówił Piotr Trojak ze Stowarzyszenia Nasze Prusicko.

Drwal nad Wartą

Rywalizacja pilarzy była współorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Drwali, które wchodzi w skład międzynarodowej organizacji takich zawodów:

Kamil Szarmach: Impreza rzeczywiście branżowa, która skupia ludzi zainteresowanych pracą pilarką, czyli spotykają się tutaj najlepsi zawodnicy w kraju, którzy mogą tutaj zdobyć trofea, ale także punkty, które będą ich gdzieś lokować w rankingach w eliminacjach do Mistrzostw Polski, te są planowane na połowę sierpnia i do Mistrzostw Świata tych, które będą już w 2026 roku. Trudne rzeczywiście to jest, bo żeby dobrze wypaść, trzeba umiejętnie połączyć szybkość i dokładność, a wiadomo, im bardziej się spieszymy, tym bardziej tracimy na dokładności, a tutaj cała sztuka polega na umiejętnym łączeniu jednego i drugiego.

Kamil Szarmach z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Drwali.

W wydarzeniu brali udział również przedstawiciele Lasów Państwowych. Jak podkreślali nasi rozmówcy, takie imprezy pełnią też ważną rolę edukacyjną, która może uświadamiać, jak wygląda praca oraz opieka nad lasami:

Jeśli to jest prowadzone w jakiś racjonalny sposób, cała ta gospodarka, to ona jest konieczna. Hodowla lasów polega na osadzeniu i nacięciu go co jakiś czas i jest to nierozerwalna czynność i niezbędna wręcz przy uprawianiu tego typu gospodarki. Ci drwale, ta lokalna społeczność i tak dalej, jest to jakiś jeden taki organizm tworzący pewną symbiozę i myślę, że to też pomoże pozostałym ludziom, którzy nie są na co dzień z tym związani, przybliżyć jakoś tę tematykę, poznać, że nic takiego złego praktycznie nie robimy, przeciwnie, działamy na to, by te lasy były w coraz lepszym stanie.

Nasze lasy są zarządzane przez profesjonalnie wykształconych ludzi. Wiele lat poświęcamy na naukę tego zawodu. Najpierw technika leśna, później studia leśne, tak więc nic nie jest robione w jakiś sposób przypadkowy, oczywiście wszystko jest zgodnie z planem urządzania lasu realizowane, wszystkie cięcia są pod kontrolą. Po prostu każdy z nas na co dzień korzysta z tego drewna i nie wyobrażam sobie, żeby po prostu zaprzestać produkcji drewna, ponieważ bardzo szybko ockniemy się, że to drewno jest niezbędne w naszym życiu.

– mówili Grzegorz Wrona oraz Marek Krakowski z Lasów Państwowych. Na miejscu z naszym mikrofonem był Paweł Stępniewski. Impreza odbywała się pod patronatem Radia Jura.

Drwal nad Wartą. Zdjęcia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024