Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

To będzie inny rok akademicki – hybrydowy

Facebook Twitter

Politechnika Częstochowska chce od następnego roku akademickiego nauczać hybrydowo. Wszystko po to, aby nie rezygnować z np. zajęć laboratoryjnych i w ten sposób podnieść jakość kształcenia.

Oprócz tego władze uczelni chcą znowu zobaczyć aulę pełną studentów. Dlatego Politechnika przygotowuje się do inauguracji roku akademickiego, która ma znów odbyć się stacjonarnie:

Nikt z nas nie zna przyszłości i nie wiemy jak sytuacja będzie się rozwijać. 4 października planujemy inaugurację roku akademickiego. Są przymiarki, żeby ta inauguracja odbyła się już w trybie stacjonarnym, ale czas pokaże. Nasi nauczyciele mieli możliwość się szczepić. Bardzo dużo pracowników się zaszczepiło. Wierzę, że studenci się zaszczepili. Na ostatnim posiedzeniu senatu pan rektor apelował – im więcej osób się zaszczepi, tym będziemy bardziej bezpieczni

– mówi Izabela Walarowska – rzecznik Politechnik. Jak dodaje- wszyscy pracownicy uczelni tęsknią za splendorem uczelnianym:

Kampus jest wyludniony. Studenci przychodzą tylko w małych grupach na zajęcia laboratoryjne, bronią prace dyplomowe. Nie da się wszystkiego nauczyć przed komputerem. Trzeba mieć dostęp do laboratoriów, do ćwiczeń praktycznych. Jesteśmy uczelnią techniczną. Natomiast głęboko wierzę, że jest to możliwe, aczkolwiek przez najbliższe lata będziemy walczyć z pandemią. Przymierzamy się do stacjonarnej inauguracji.

Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Dlatego nawet w najgorszym scenariuszu – pewne ćwiczenia (laboratoria) muszą się odbywać wewnątrz szkoły

– mówi rzecznik Politechniki.

W tym semestrze było takie zaostrzenie, na jakiś czas były zamknięte laboratoria, ale w tej chwili studenci, którzy mają taką potrzebę, zgodnie z harmonogramem mają wejścia do laboratoriów w małych grupach. Duże wykłady są online, są konsultacje online. Bardzo dużo spotkań odbywa się online. Mamy świetnie przygotowaną platformę e-learningową, która już kilka lat temu była wprowadzona, więc nie mieliśmy żadnego problemu z przejściem na nauczanie zdalne i na pracę zdalną. Posiedzenia senatu się odbywały zdalnie, spotkania grup projektowych, spotkania innych jednostek, gremiów. Z tym nie mamy problemu. 

Politechnika Częstochowska już od kilkunastu dni powoli otwiera się dla odwiedzających:

Mamy zajęcia Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego w małych grupach, w reżimie sanitarnym, w maskach, w laboratoriach. Wpuściliśmy młodzież, bo chcemy ją zachęcić do studiowania na Politechnice.

A obecnie trwa rekrutacja na Politechnice. To pierwsza w tym roku szansa, aby zdobyć indeks na rok akademicki 2021/2022

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024