Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Test kompetencji cyfrowych i internetu. Jako pierwsi przeprowadzili go licealiści z Norwida

Facebook Twitter

Młodzież z IX LO jako pierwsza w naszym mieście przystąpiła do międzynarodowego testu kompetencji cyfrowych o nazwie IT Fitness Test.

internet
fot. czestochowa.pl

Tym samym ruszyło w Częstochowie badanie cyfrowych umiejętności, wspierane już po raz drugi przez władze wojewódzkie.

Michał Kanownik: Test bada praktyczne umiejętności. To bardzo ważne podkreślamy na każdym etapie. Nie sprawdzamy, czego uczeń nauczył się na lekcjach, co posiadł z programu nauczania, tylko właśnie na ile potrafi wykorzystać swoją wiedzę, którą ma w głowie do praktycznego posługiwania się narzędziami cyfrowymi, do obsługi internetu, mediów społecznościowych, podstawowych narzędzi biurowych, cyfrowych czy też to, co dziś jest kluczowe i chyba najważniejsze na ile tą wiedzę może wykorzystać do bycia bezpiecznym w Internecie.

Każdy uczeń, czy nauczyciel może wykonać test we własnym zakresie i sprawdzić swoje umiejętności wchodząc na specjalnie uruchomioną stronę, mówi Michał Kanownik – Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska. Sprawdza się swoją znajomość internetu, mediów społecznościowych czy zagadnień związanych z cyber bezpieczeństwem.

Piotr Kościelny: Nie jest to taka typowa informatyka pod względem programowania, tylko właśnie taka nowoczesna technologia, wykorzystanie sztucznej inteligencji, jak i research po różnych stronach. Więc jest to bardzo innowacyjny konkurs, w porównaniu do wszystkich, które do tej pory mogłem pisać. Bardzo mi się podoba i uważam, że coś takiego jest potrzebne. Bo ja korzystam z takich rzeczy na co dzień jak chat GPT, czy wymienione w tym teście różne formaty. Tam jest sztuczna inteligencja, obsługiwanie generatora obrazów. Jak te generatory działają, co generują, czy trzeba się logować, czy nie trzeba.

fot. czestochowa.pl

Do testu kompetencji cyfrowych o nazwie IT Fitness Test mogą przystąpić zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, mówił Piotr Kościelny z IX L.O. Rozwiązywali go jako pierwsi licealiści właśnie z częstochowskiego Norwida…

Mówi częstochowska młodzież. Sprawdzian kompetencji cyfrowych odbywa się w całej Polsce do 31 października 2024 r. To już trzecia edycja testu. Odbywa się on jednocześnie w 4 krajach naszego regionu – oprócz Polski, także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024