Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Termomodernizacja II Liceum im. Traugutta zakończona i podsumowana

Facebook Twitter

Za 5,1 mln złotych termomodernizację przeszedł budynek II Liceum im. Traugutta w Częstochowie. Odbiór techniczny wykonanych robót już się odbył, od końca minionego roku siedziba przy Kilińskiego jest ponownie w pełni wykorzystywana.

Teraz jednak uroczyście otwarto liceum po remoncie. To zmiana nie tylko wyglądu szkoły:

Krzysztof Matyjaszczyk: Kolejna częstochowska szkoła zyskała na wyglądzie, wizualnych walorach. Nas też cieszy to, że będzie taniej, bo przecież szkoła, która jest po termomodernizacji, po modernizacji źródła ciepła, na pewno będzie mniej kosztowała budżet miasta niż ta, która byłaby przed modernizacją. Cieszymy się razem ze społecznością szkolną, że kolejna częstochowska szkoła będzie mogła cieszyć się z pieniędzy europejskich, które udało się pozyskać przez miasto Częstochowa i zainwestować.

– mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. Prace termomodernizacyjne i remontowe w II LO prowadzone były na szeroką skalę. Prace trwały zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, m.in. zmodernizowany jest system grzewczy, wyremontowana instalacja elektryczna, a nawet powiększony został parking:

Erniew Tomżyński: Półtora roku od czerwca 2021 – wtedy rozpoczęła się termomodernizacja. Przede wszystkim większość prac była wykonywana w momentach, kiedy uczniów nie było, czyli w wakacje oraz w okresie ferii. Dotyczyła wszystkiego. To nie tylko było ocieplenie budynku, ale wymiana również całego ogrzewania, kaloryferów, cała elektryka. I za to jesteśmy wdzięczni, ponieważ w tej chwili koszty utrzymania i opłat –  przy tym jak wszystko wzrasta – u nas są zdecydowanie mniejszą.

– wylicza Erniew Tomżyński, dyrektor „Traugutta”. Koszty zmaleją, zauważa zarówno samorząd jak i dyrekcja placówki, co jest szczególnie ważne w dobie rosnących cen. Z kolei kosztów termomodernizacji samorząd nie musiał ponosić samodzielnie. 3,2 mln zł miasto pozyskało ze środków unijnych:

Krzysztof Matyjaszczyk: Liczymy, że te pieniądze zostaną dobrze wykorzystane przez społeczność szkolną i będziemy mieć coraz więcej chętnych, którzy będą chcieli chodzić do tej dobrej szkoły, która dodatkowo jeszcze będzie ładną i dobrze dostosowaną do potrzeb nauczycieli i uczniów placówką. Ocieplone ściany zewnętrzne i stropy, dachy. Zmodernizowano system grzewczy, wymienione zostały okna i drzwi zewnętrzne oraz oświetlenie na energooszczędne. Tych prac można byłoby wymieniać, bo takich drobiazgów, które uzyskała szkoła w trakcie tej termomodernizacji jest nie mało. Ja cieszę się, że będzie nie tylko ładnie, ale też i dużo taniej. I będzie bardziej estetycznie, będzie bardziej bezpiecznie. Skorzystają wszyscy.

– dodaje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Podobną termodernizację przeszło też Liceum Norwida, ale największa z tego typu inwestycji prowadzona jest w TZN-ie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024