Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Teraz łatwiej można stracić prawo jazdy i pieniądze. Wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych

Facebook Twitter

Uwaga kierowcy! Od soboty (17.09) obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Od teraz łatwiej można stracić prawo jazdy i pieniądze. Jak słyszymy, zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Pytaliśmy naszych słuchaczy co o tym sądzą.

fot. myszkow.policja.gov.pl

O tych najważniejszych zmianach mówią nam policjanci.

Takie najważniejsze zmiany, o których kierowcy powinni wiedzieć, to zmiany dotyczące rażących naruszeń przepisów w korelacji kierujący- pieszy, naruszeń przepisów w rejonach przejazdów kolejowych, jak również przekraczanie prędkości. I tutaj zmiany zaczynają się od przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 30 kilometrów. Jeśli  dopuścimy się kolejnego wykroczenia z tej samej grupy wykroczeń w ciągu 2 lat, to zostaniemy ukarani podwójną stawką grzywny. Np. jeśli dostaniemy mandat w wysokości 800 złotych i w ciągu dwóch lat znowu dopuścimy się takiego wykroczenia, to dostaniemy mandat w wysokości 1600 złotych.

To kolejna zaostrzenie przepisów po wprowadzeniu nowego taryfikatora w styczniu tego roku.

Kierowcy muszą jeździć wolniej

– podkreślają policjanci.

Co o tym sądzicie?

Zdania kierowców w sprawie zaostrzenia kar są podzielone, posłuchajcie naszej sondy:

Przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022