Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tego z wczasów lepiej nie przywoź

Facebook Twitter

Większość z nas już zaplanowała wakacje, tym bardziej że za niespełna dwa tygodnie koniec roku szkolnego. Nie tylko Polska, ale odległe strony świata kuszą. Wiele krajów zachęca turystów, znosząc obostrzenia.

fot. slaskie.kas.gov.pl/slaski-urzad-celno-skarbowy-w-katowicach

Zagraniczne, egzotyczne wczasy to przepiękne krajobrazy. Dla wielu osób emocje są tak silne, że oprócz wrażeń i zdjęć, próbują z wakacyjnych wypadów przywieźć także faunę i florę stron, które odwiedzili. Nie jest to dobre rozwiązanie.

Końcem kwietnia funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej w bagażu podróżnego wracającego z Dominikany ujawnili fragment rafy koralowej o wadze blisko… 2,5 kg. Podróżny wyjaśnił, że zakupił okazałego koralowca na plaży. Niestety te, jak i inne chronione okazy nie mogą do kraju być wwożone, a za to wykroczenie czeka nas sprawa karna.

Przewóz przez granicę bez wymaganego zezwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych, jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek takich okazów.

– mówi nadkom. Grażyna Kmiecik, ekspert Służby Celno-Skarbowej, i przypomina jednocześnie, że gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta.
Na egzotycznych wakacjach najlepiej po prostu zrezygnować z zakupu pamiątek, co do legalności których mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Zakazem objęte są nie tylko wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, ale także naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021