Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Taksówkarze znów zaprotestują

Facebook Twitter

Taksówkarze w całej Polsce zaprotestują dziś przeciwko rządowym decyzjom. Domagają się objęcia branży taxi wsparciem finansowym w ramach tarczy antykryzysowej 6.0. Do protestu dołączają także taksówkarze z Częstochowy.

Początek we wtorek (15.12) w samo południe. Protest będzie miał jednak nieco inny charakter niż ten organizowany 25 listopada br.

Tak delikatnie będziemy protestować. Wywiesimy biało-czerwone wstążeczki.

K.F.: Czego domagają się taksówkarze?

Rozszerzenia tarczy, bo jesteśmy tylko zwolnieni za ZUS z listopada – prawdopodobnie, bo jeszcze się to nigdzie nie ukazało i uporządkowanie rynku, o zadbanie o polską taksówkę.

Taksówkarze chcą też m.in., żeby od nowego roku egzekwowane były przepisy w ramach tzw. ustawy Lex Uber, które przez koronawirusa do tej pory nie zostały wcielone w życie.

Jest nam bardzo przykro, że nasz rząd, premier tak współpracuje z premierem Orbanem a na Węgrzech jest Uber zakazany a w Polsce działa legalnie. Raczej się nasz rząd nie troszczy o polską taksówkę. Od 12 mają być udekorowane taksówki biało-czerwonymi wstążeczkami, żadnego przejazdy zakłócającego ruch miejski, nie planujemy, bo nie chemy, żeby mieszkańcy, tak jak przedtem mówiłem, ucierpieli

– z Janem Jończykiem z Inter Taxi w Częstochowie rozmawiała Katarzyna Fica. Czego dokładnie domagają się taksówkarze? O tym piszemy poniżej:

Czego domagają się taksówkarze? Jak informuje Ogólnopolskie Porozumienie Taxi:

1. Tarcza w formie zwolnienia z ZUS tylko za listopad jest nie do zaakceptowania w okresie całkowitego lockdownu. Przychody uzyskiwane przez taksówkarzy zmalały nawet o 90 %. Gdzie jest pomoc adekwatna do problemu?
2. Ryzyko przedłużenia okresu ochronnego jest więcej niż prawdopodobne.
Wejście w życie Ustawy o transporcie drogowym w całości miało nastąpić pierwotnie 1 kwietnia bieżącego roku, jednakże pod pretekstem pandemii okres ten został dwukrotnie przedłużony. Najpierw do końca września tego roku, a następnie przez Senat RP do końca grudnia. Jest to sprawa budząca społeczne zgorszenie. Nie sposób zaliczyć skutków gospodarczych pandemii jako powodu do umożliwienia w dalszym ciągu bezkarnej i nielegalnej działalności firm przekazujących zlecenia w przewozie osób
Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji opisanej powyżej kolejne miasta dołączają się do grupy OPT przygotowując się do strajku generalnego w formie jakiej jeszcze nie było.
Początek Nowego Roku pokaże czy można będzie tego uniknąć.
Wtorkowa ogólnopolska akcja protestacyjna zgodnie z zapowiedziami będzie miała na celu zwrócenie uwagi posłów i senatorów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj