Smog w Częstochowie. Częstochowski Alarm Smogowy: „Na razie nie ma tragedii”
Oceniamy jakość powietrza nad Częstochową i regionem. Na razie nie ma tragedii w tym sezonie - informują działacze Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
REKLAMA
Oceniamy jakość powietrza nad Częstochową i regionem. Na razie nie ma tragedii w tym sezonie - informują działacze Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
Częstochowska Straż Miejska testuje mobilną stację do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Zaczął się sezon, gdy z jakością powietrza mamy w Częstochowie powracający problem.
Częstochowa na 46. miejscu w rankingu 858 europejskich miast z najwyższą śmiertelnością spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza (PM2.5). Ranking opublikował Barcelona Institute for Global Health. Wynika z niego, że jeżeli w Częstochowie jakość powietrza byłaby lepsza, to moglibyśmy uniknąć od 142 do 242 przedwczesnych zgonów rocznie.
Edukować nie karać. Takie motto towarzyszyło specjalnej konferencji Marszałka Województwa Śląskiego nt. uchwały antysmogowej, która weszła w życie we wrześniu. Adresowana była do przedstawicieli gmin i straży gminnych. 26 i 27 września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna, rodzajów kotłów węglowych, przeglądów kominów oraz rodzajów pieców czy kominków.
Mówienie dziś o braku uprawnień dla strażników kontrolujących piece jest niepoważne - mówił tuż przed rozpoczęciem konferencji poświęconej uchwale antysmogowej w Katowicach Janusz Piechoczek z rybnickiego CRIS-u.
Pierwsze efekty uchwały antysmogowej - ceny węgla poszły w górę, a żeby go kupić, ustawić się trzeba w długiej kolejce. Od września obowiązuje zakaz sprzedaży mułów i flotów. Pozostaje zatem węgiel. Jak jednak sprawdziliśmy w składach opału, brakuje tzw. grubego węgla.
Od piątku (1.09) na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa. Została ona uchwalona 7 kwietnia przez sejmik województwa. Wejście uchwały w życie oznacza, że nie można w piecach spalać słabej jakości paliw, czyli mułów, węgla brunatnego, flotokoncetratów i mokrego drewn
To zaproszenie dla mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców oraz lokalnych liderów. Rozpoczął się cykl bezpłatnych internetowych szkoleń na temat przeciwdziałania niskiej emisji szkodliwych gazów. Wystarczy mieć komputer, nie trzeba nawet wychodzić z domu, a jedynym wymogiem jest zalogowanie się na stronie projektu.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma 4 mln złotych na kolejną edycję pilotażowego programu ograniczającego niską emisję. Dzięki temu z naszego regionu ma szansę zniknąć ok. 750 tzw. kopciuchów. Nabór powinien ruszyć na przełomie marca i kwietnia.
Kłopot z jakością powietrza szczególnie nasilił się na skutek zimowej pogody a ostatnie tygodnie wielokrotnie odznaczały się w statystykach alarmowym stanem zanieczyszczeń. Na szczęście od początku tygodnia odczuwamy poprawę, wreszcie można odetchnąć pełniej, bo jak na nasze warunki jakość powietrza pozostaje dobra lub bardzo dobra, ale to nie oznacza końca kłopotów.
700% - o tyle przekroczone są normy dotyczące pyłu zawieszonego. Jeśli nie musimy, to najlepiej nie wychodźmy na zewnątrz. Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci i osób starszych i chorych. Niestety, póki co, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w najbliższych godzinach miała się poprawić.
Tuż przed weekendem (10.02.) w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne spotkanie informacyjne w ramach procedury opiniowania "uchwały antysmogowej". Wydarzenie skierowane było przede wszystkim dla jednostek samorządu terytorialnego należących do Subregionu Północnego.