Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tabletki z jodkiem potasu już w samorządach. Będą rozdzielanie tylko w razie konieczności

Facebook Twitter

Na wypadek zagrożenia promieniowaniem, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium Ukrainy, do województwa śląskiego trafiło już ponad 6,5 miliona dawek jodku potasu. Tabletki zostały rozdzielone przez wojewodę i przekazane samorządom.

fot. Pixabay

W razie potrzeby mieszkańcy zostaną powiadomieni o zagrożeniu radiacyjnym przez alerty RCB, strony internetowe, służby i poprzez sygnały dźwiękowe. Tylko wtedy tabletki miałyby trafić do mieszkańców. Aktualnie jednak ryzyko zagrożenia jest niewielkie, słyszymy w magistracie:

Włodzimierz Tutaj: Na razie nie ma zagrożenia, które uzasadniałoby podawanie tabletek jodku potasu już teraz. Procedura i decyzje związane z ewentualną akcją podawania mieszkańcom tabletek z jodkiem potasu są oczywiście po stronie administracji rządowej.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, przygotowano konkretne instrukcje i dyspozycje na wypadek incydentów związanych z zagrożeniem radiacją. Zgodnie z tymi wytycznymi, tabletki z jodkiem potasu muszą być składowane w specjalnie do tego przystosowanych miejscach. Zapasy trafiły najpierw trafiły do Straży Pożarnej:

Włodzimierz Tutaj: Faktem jest, że na podstawie decyzji administracji rządowej przydziały tabletek z jodkiem potasu trafiły najpierw do komend powiatowych państwowych straży pożarnych, w naszym przypadku była to Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a następnie zostały przetransportowane do powiatowych punktów dystrybucji, w Częstochowie są to magazyny Działy Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy.

WHO oraz Międzynarodowa Agencja Atomistyczna uznały jodek potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jako standardowe działanie prewencyjne w przypadku zdarzenia radiacyjnego. Nie można jednak przyjmować jodku potasu na własną rękę ani wcześniej, ani na zapas. Pigułki będą dystrybuowane wśród mieszkańców tylko w ewentualnej sytuacji zagrożenia:

Włodzimierz Tutaj: Tabletki będą przekazywane po zatwierdzeniu rozszerzenia listy punktów dystrybucyjnych na terenie miasta, do około 30 miejsc. Będą to przychodnie i apteki na terenie Częstochowy. Tam będą oczekiwały na ewentualną akcję ich podawania. Tę akcję będzie wdrażać administracja rządowa i będzie decydować o tym wtedy, jeżeli zaistnieje taka niezbędna potrzeba. Miejmy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie

– informował rzecznik w częstochowskim magistracie Włodzimierz Tutaj.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024