Sztuka i taniec, historia i nowoczesność. Festiwal Pamięć Miasta pod naszym patronatem również na ulicach miasta
Sztuka i taniec, historia i nowoczesność. W Częstochowie trwa I edycja Festiwalu tańca współczesnego - Pamięć miasta. Oprócz spektakli, performatywnego spaceru mamy też w mieście gości, warsztaty i dyskusje.

Wiele z wydarzeń zaskoczyło przechodniów na ulicach Częstochowy:
Anna Królica: Spacer performatywny myślę, że najlepiej odwzorowywał naszą ideę. Chcieliśmy w jakiś sposób upamiętnić społeczność żydowską, która mieszkała w Częstochowie i która nadal w jakimś stopniu mieszka. Właśnie są i nie ma tych śladów, stąd ten pomysł. Mam poczucie, że kiedy dorastałam w Częstochowie, to te ślady były mocno zamazane i brakowało mi tej mocnej narracji o tym, że Częstochowa jest nie tylko katolicka, ale że jest też żydowska, prawosławna.
Oprócz zaproszeń na Stare Miasto, kurator Anna Królica zachęca publiczność również do udziału w wydarzeniach festiwalowych w Akademickim Centrum Kultury „Klub Politechnik”. Wydarzenie, które łączy częstochowską historię z tańcem współczesnym, jeszcze do 21 czerwca poleca Fundacja Performa:
Anna Królica: Chciałam poszukać sposobu, ażeby połączyć ten ogromny potencjał, który tkwi w kulturze żydowskiej i myślę, że w tańcu ten potencjał tkwi i że nie tylko w Częstochowie, ale w bardzo wielu miejscach w Polsce i na świecie ludzie fascynują się tym, w jaki sposób taniec funkcjonuje w Izraelu. Chciałam trochę to przybliżyć, ale też znaleźć ekwiwalent we wszystkich elementach festiwalu, żeby łączył się ten element powiązany z Częstochową i z tańcem.
Festiwal dotyczy bogatej historii kulturalnej w przedwojennej Częstochowie, ale tańce żydowskie mają posłużyć za uniwersalny język łączący różne grupy
– mówi Anna Królica. Pytaliśmy też o odbiór społeczny pierwszej edycji wydarzenia:
Anna Królica: Możemy złapać widzów, którzy może sami nie zdecydowaliby, że pójdą do teatru na taki spektakl albo że chcieliby to zobaczyć, ale w momencie, kiedy zetkną się z konkretnym materiałem, z konkretną sztuką, z konkretnym spektaklem, z konkretnym artystą, to poczują coś, co spowoduje, że będą chcieli zostać. To jest możliwe. Z jednej strony nam na tym zależało, żeby jak najbardziej wyjść, dlatego że jest to I edycja i jest to szansa, żeby tego widza spotkać twarzą w twarz, a z drugiej strony też mi zależało, żeby odkryć miasto, pokazać różne miejsca, nie tylko Stary Rynek. Bardzo nam zależało, żeby wszystkie miejsca były na Starym Mieście
– dodaje kuratorka imprezy Anna Królica. Polecamy jeszcze 17 czerwca występ częstochowianina Michała Przybyły, a także finałowe Muzyczne Retransmisje w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Filharmonii Częstochowskiej oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ten koncert 21 czerwca na scenie filharmonii. Festiwalowi patronuje Radio Jura.

fot. facebook.com/Fundacja-Performa
Zobacz także: