Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szpital tymczasowy ruszy do końca tygodnia

Facebook Twitter

Z końcem tego tygodnia tymczasowy szpital jaki powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów.

fot. www.katowice.uw.gov.p

Ma on powstawać w systemie modułowym, docelowo będzie tam 500 miejsc dla chorych na Covid 19. Jesteśmy praktycznie gotowi na przyjęcie pacjentów – zapewnia Piotr Grazda dyrektor MSWiA w Katowicach:

W tej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia szpitala. Muszą skończyć się wszystkie niezbędne prace techniczne. Wyposażamy szpital w sprzęt medyczny. Ten sprzęt cały czas do nas zjeżdża.

W szpitalu tymczasowym chcemy kompleksowo leczyć pacjentów w kilku oddziałach – podkreśla profesor Włodzimierz Mazur:

Poczynając od najważniejszego oddziału mianowicie oddziału anestezjologii intensywnej opieki medycznej, gdzie będą trafiali pacjenci najciężej chorzy, zabezpieczenie pulmonologiczne, bo przecież gro pacjentów trafiających to są pacjenci właśnie wymagający tego rodzaju leczenia, to będzie oddział kardiologiczny – w odniesieniu do tych pacjentów z chorobami współistniejącymi, które przecież w różnych przedziałach czasowych może się w przypadku pogorszenia wydolności oddechowej ujawnić problem kardiologiczny, to będzie możliwość zabezpieczenia nefrologicznego pacjentów, to będzie również zabezpieczenie od chociażby, biorąc pod uwagę tlenoterapię, zaezpieczenie ewentualnych powikłań, więc mamy kompleksowe podejście.

Co najważniejsze udało się skompletować personel, który będzie mógł zaopiekować się pierwszymi pacjentami. Podpisano umowy z 40 lekarzami i 100 pielęgniarkami. Mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

Ten personel szczęśliwie dało się skompletować. My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta covidowego jak i niecovidowego nie zabrakło miejsca w szpitalach, nie zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej tak, abyśmy mieli to poczucie bezpieczeństwa realistyczne a nie tylko hipotetyczne i na tym nam przede wszystkim zależy.

Do pracy w szpitalu tymczasowym w Katowicach cały czas poszukiwany jest personel, bo województwie śląskim mają funkcjonować trzy takie lecznice. W Katowicach, na lotnisku w Pyrzowicach oraz w Ustroniu. Pierwszy z nich w MCK ma zostać uruchomiony jeszcze w listopadzie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj