Szpital na Parkitce wprowadza płatne parkingi dla personelu. Pracownikom nie podoba się to rozwiązanie. Co mówią w lecznicy?
Parkowanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce problematyczne dla przyjezdnych. Temat budzi emocje, piszą do nas w tej sprawie mieszkańcy – zarówno odwiedzający chorych w częstochowskiej lecznicy, jak i pracownicy szpitala.

Szacowany czas czytania: 02:22
Szpital na Parkitce wprowadza płatne parkingi dla personelu. Pracownicy niezadowoleni. Jak komentuje to lecznica?
Dziurawe drogi to kłopot wszystkich, ale drogie abonamenty sygnalizuje z kolei personel. Dlatego pytanie o dostępność miejsc parkingowych skierowaliśmy do rzecznika.
Jak informuje Angelika Kawecka, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie: placówka musi przede wszystkim zapewnić miejsca postojowe dla pacjentów i ich rodzin. Chce też poprawy nawierzchni przed szpitalem.
Angelika Kawecka: Priorytetem szpitala jest zapewnienie jak największej liczby dostępnych miejsc osobom przyjeżdżającym na leczenie, konsultacje czy odwiedziny bliskich. W polskim prawie pracy nie istnieje przepis nakładający na pracodawcę obowiązku zapewnienia pracownikom miejsc parkingowych. Do tej pory szpital zapewniał pracownikom możliwość parkowania na terenie placówki. Jednakże obiekt zarówno przy ulicy Bialskiej, jak i ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża to rozległa infrastruktura parkingowa jak i drogowa. Od początku istnienia szpitala nie była ona modernizowana.
Kierowcy odwiedzający chorych często narzekają na fatalny stan nawierzchni, gdzie – jak piszą – można wręcz urwać zderzak. Szpital chciałby zadbać o infrastrukturę, stąd wprowadzone stawki abonamentowe. To właśnie opłaty budzą kontrowersje wśród osób pracujących w szpitalu.
Angelika Kawecka: Wzmożony ruch samochodów pracowniczych sprawia, że pojawia się konieczność ulepszania nawierzchni. Dlatego też wprowadzenie opłaty abonamentowej w dwóch grupach pozwoli na utrzymanie dróg w porządku, zapewni bieżące naprawy usterek i ubytków, a w okresie zimowym także odśnieżanie. Dla pierwszej grupy miejsc parkingowych ustalono kwotę 60 zł bez gwarancji miejsca rezerwowanego. Dzienny koszt wynosi wówczas jedynie 2 złote. Druga grupa miejsc parkingowych jest dla osób chcących posiadać miejsca gwarantowane z rezerwacją dla swojego numeru samochodu. Koszt takiego abonamentu wynosi w tym przypadku 150 zł.
Rzeczniczka szpitala podkreśla, że kwoty nie są wysokie i zostaną wykorzystane na cele drogowe. Pracownicy piszą do nas, że to biznes kosztem własnej kadry, podczas gdy miejsc parkingowych i tak brakuje. Dyrekcja postanowiła rozwiązać ten uciążliwy problem, na zmiany zgodziła się też Rada Społeczna Szpitala.
Angelika Kawecka: Wskazane stawki miesięcznej opłaty abonamentowej pozwolą utrzymać w należytym porządku drogi i parkingi szpitalne. Kwoty za parkingi zostały poddane pod głosowanie Rady Społecznej Szpitala i większością głosów zostały zaakceptowane. Następnie zostało wydane zarządzenie dyrektora, które wprowadza w życie te zasady od 1 czerwca. W wielu firmach i instytucjach parking pracowniczy jest rozwiązaniem odpłatnym. Także w szpitalach w Polsce funkcjonuje taka forma. Naszym celem nie jest obciążanie pracowników dodatkowymi kosztami, ale wypracowanie rozwiązania, które pogodzi potrzeby personelu z oczekiwaniami pacjentów.