Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szopki malowane, czyli szkolne warsztaty dla uczniów z okazji zbliżających się świąt

Facebook Twitter

Szopki malowane, to muzealne warsztaty artystyczne, w których na pewno warto wziąć udział. Odbywają się u nas cyklicznie, a tegoroczne zajęcia rozpoczynają się już 7 grudnia.

Z myślą o uczniach, przygotował je Dział Etnografii Muzeum Częstochowskiego, który zachęca do współpracy. To lekcja rękodzieła, ale i historii:

Tradycyjnie co roku mamy zajęcia skierowane do szkół i te zaczynają się już 7 grudnia. Oczywiście obowiązują zapisy. Zajęcia będą trwać do 22 grudnia i tutaj dwie grupy dziennie – kto się zapisze, ten bierze udział. Na warsztatach rodzinnych będziemy malować na szkle – tutaj będzie poznawana ta sama technika, ale z racji, że to dzieci będą wykonywały już same, będzie to wymalowywane na czymś innym – na folii, ale technika będzie ta sama. 

Jak mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin, na muzealnym spotkaniu z grupami szkolnymi będą również prezentowane szopki ludowe, czyli rzeźby w drewnie i obrazy na szkle. Uczniowie dowiedzą się więcej o historii szopki bożonarodzeniowej oraz związanych z nią tradycjach:

My już mamy długą tradycję, że zawsze przed świętami jest coś etnograficznego pokazywane, zawsze stała szopka w rotundzie w ratuszu. Dwa lata temu mieliśmy piękną wystawę szopek z Krakowa. Posiadamy też taki cykl na naszym fanpagu „Wokół kolekcji” i w zeszłym roku była opisywana kolekcja szopek „Rzeźby w drewnie”, w tym roku będzie opisywana „Na szkle malowanych szopek”. Wyszły nowe obostrzenia dla instytucji kultury i w tych zajęciach może uczestniczyć do 15 osób, w reżimie sanitarnym.

Zwyczaje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia zdominują warsztaty w Muzeum Częstochowskim. Zajęcia od 7 grudnia w Ratuszu polecała Agnieszka Ciuk-Koćwin.

fot. czestochowa.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj