Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szkoły branżowe czekają, miejsca są a co z zainteresowaniem? Nabór trwa jeszcze kilka dni

Facebook Twitter

Miasto stawia cały czas na kształcenie w szkołach branżowych, szkołach technicznych i na tych kierunkach, które zapewnią młodzieży udany start na rynku pracy w przyszłości.

szkoły branżowe

Szkoły branżowe zapraszają. Trwa nabór

Trwa czerwcowy nabór do szkół średnich w Częstochowie. Czy szkoły przyuczające do zawodu cieszą się powodzeniem i są wybierane przez młodzież?

Rafał Piotrowski: Szkoły zawodowe podzielimy na technika i technika sobie bardzo dobrze radzą, są naprawdę chętnie wybierane. Szkoły zawodowe już się nauczyły, że promują się w różny sposób ofertą właściwymi dodatkowymi zajęciami, sięganiem po środki zewnętrzne, unijne, wyjazdami młodzieży. I ta oferta jest bardzo bogata, natomiast bez wątpienia cały czas pracujemy nad tym, aby jakość oferty była mocniejsza również w szkołach branżowych.

Rynek weryfikuje, które kierunki powinni wybierać uczniowie, ale też Wydział Edukacji kładzie nacisk na trafność takiego wyboru, mówi naczelnik Rafał Piotrowski z częstochowskiego magistratu.

Rafał Piotrowski: W związku z tym, że rynek bardzo potrzebuje tych rąk do pracy, aby młody człowiek poprzez wszelkiego typu stypendia, poprzez wsparcie i dobór zawodu jak najlepiej trafił i tak naprawdę, żeby po skończonym technikum albo w trakcie nauki w technikum nie porzucał szkoły, tylko jednak mógł iść do szkoły branżowej. Cały czas to już tłumaczymy, nasi doradcy zawodowi tłumaczą w szkołach podstawowych, że ta droga wybierając szkołę branżową, wcale się nie kończy. Można iść po 3-letniej szkole branżowej dalej albo do pracy, albo dalej się kształcić w szkole branżowej drugiego stopnia.

W tym roku rekrutacja będzie o wiele mniejsza niż w dwóch poprzednich latach, gdy mieliśmy do czynienia ze zdwojonym rocznikiem oraz napływem młodzieży z Ukrainy. Miejsc jest odpowiednio mniej, ale dla wybierających technika czy szkoły branżowe – miejsc wystarczy.

Rafał Piotrowski: Mamy ofertę dla jedenastu oddziałów w szkołach branżowych, czyli od murarza, tynkarza, branży budowlaną, branżę związaną z usługami, czyli fryzjerki, branżę gastronomiczną, to myślę, że też młody człowiek, który chciałby znaleźć się dosyć szybko na rynku pracy, ma taką ofertę i też zachęcam, żeby się nad tymi kierunkami pochylać. Bardzo mocno pracujemy nad wyborami młodych ludzi, aby jak najmniej było problemów, tylko jak najwięcej sukcesów.

Powiedział nam Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. W Częstochowie – we wszystkich typach szkół – na młodzież czeka ponad 1,5 tys. miejsc. Uczniowie rekrutują się do 17 czerwca, później donoszą jeszcze wyniki egzaminu 8-klasisty oraz świadectwo szkolne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024