Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Szkolne pracownie mają doczekać się modernizacji

Duże dofinansowanie dla szkół, wzbogaci je w pomoce dydaktyczne i nowoczesne rozwiązania w pracowniach. Będą zmiany dla uczniów i nauczycieli z 11 częstochowskich placówek, głównie pod kątem lepszych możliwości do przygotowania zawodowego.

fot. czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:01

Miasto pozyskało 13 mln zł dotacji na modernizacje sal i wyposażenia w szkołach technicznych i branżowych:

Aleksander Sałacki: Zamierzamy wyremontować w 11 obiektach 28 pracowni zawodu. Wyremontować po to, by odpowiednio je doposażyć. To doposażenie będzie miało różny charakter w zależności od obiektów, od szkół, od ich branżowych zainteresowań. Mogą to być komputery, laptopy, obrabiarki, różnego rodzaju inne urządzenia specjalistyczne potrzebne młodzieży do nauki. W pierwsze części ogłosiliśmy przetarg. Rozstrzygnięcie – mamy nadzieję na początku marca.

Plany przybliża nam Aleksander Sałacki z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta. Na modernizację czeka 28 pracowni zawodu w 11 szkołach technicznych i branżowych. Koszt całości inwestycji ze środkami własnymi miasta przekroczy 15,5 mln:

Aleksander Sałacki: Chodzi o to, byśmy wyremontowali te 28 pracowni, przygotowali wszystkie instalacje elektryczne, wykonali remonty ścian, podłóg, oświetlenia, bo te obiekty muszą spełniać określone warunki techniczne. Także to wszystko musi być przygotowane. Chcielibyśmy to zrobić od czerwca, najpóźniej do końca września. W międzyczasie tutaj z nami współpracujący Wydział Funduszy Europejskich ogłosi przetarg na doposażenie i będziemy sukcesywnie doposażać te placówki już po remoncie.

 

– mówił Aleksander Sałacki. Warunkiem otrzymania unijnego dofinansowania było wykonanie w każdej z tych placówek pokoju wyciszeń i podjazdów dla osób z niepełnosprawnością. Standard nauczania znacznie wzrośnie, szczególnie w aspekcie zdobywania umiejętności praktycznych w szkolnych pracowniach:

Aleksandra Bożek: Drugi etap, po zakończeniu prac związanych z remontami będzie polegał na doposażeniu 28 Pracowni Praktycznego Kształcenia Zawodowego. Będzie to wyposażenie takie odzwierciedlające naturalne warunki pracy u pracodawców. To będzie wprost odpowiadało zapotrzebowaniu pracodawców na przyszłych pracowników, którzy powinni być wykształceni na takim sprzęcie, jaki jest wykorzystywany w przedsiębiorstwach. Prawdopodobnie będzie on kupowany w wakacje. Początek roku szkolnego to są pewnie takie ostatnie dostawy.

– dodaje Aleksandra Bożek z Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju w częstochowskim magistracie.

Czytaj także:

REKLAMA