Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szkolą wolontariuszy, potrzebnych szczególnie podczas wsparcia uchodźców. Projekt Fundacji dla Życia i Rodziny

Facebook Twitter

Projekt „Często Pomagam” to szansa dla już działających, ale też przyszłych koordynatorów i liderów wolontariatu. Ponownie organizuje go częstochowska Fundacja dla Życia i Rodziny. W planach ma darmowe warsztaty i szkolenia dla osób, które chcą pełnić społeczne funkcje.

fot. Pixabay

Całe przedsięwzięcie jest realizowane z rządowego Programu Korpusu Solidarności:

Chodzi o wszystkie częstochowskie organizacje i te, które mają siedzibę w Częstochowie, ale też w regionie, też koła wolontariatu w szkole. Projekt Często Pomagam, którego edycję 2. realizujemy, dotyczy wsparcia wolontariatu gdziekolwiek on jest. Jeśli go nie ma w danej placówce np. szkolnej czy jakiejś organizacji, to po to jest ten program, żeby zainicjować działania, które będą wspierające dla tej organizacji, a przede wszystkim przeszkolenie koordynatorów wolontariatu i przeszkolenie wolontariuszy.

Jak wyjaśnia Grzegorz Nienartowicz, projekt z przygotowaniem do misji wolontariuszy doskonale wpisuje się w aktualne działania pomocowe. Nabyte umiejętności będą procentować też w przyszłości:

To jest właśnie ten obszar, w którym my działamy, ale za chwilę – nawet mówiąc o uchodźcach, którym pomagamy – będzie potrzebna systematyczna pomoc. Takie są przesłanki i niestety prognozy. Ale mówimy też o wolontariacie w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli np. wolontariacie na rzecz środowiska, na rzecz zwierząt, na rzecz osób bezdomnych, na rzecz osób chorych.

Zadaniem projektu jest wsparcie wszystkich działań wolontariuszy we wszystkich placówkach organizacji pozarządowych tam, gdzie istnieją koła wolontariatu albo gdzie można je rozwijać:

Są to bardzo ciekawe warsztaty dla koordynatorów, dla wolontariuszy. Można się do nas zgłaszać za pośrednictwem naszym portali społecznościowych Fundacji dla życia i rodziny na Facebooku czy na Instagramie, ale też mailowo. Oczywiście to wszystko jest bezpłatne dla uczestników. Te informacje dla osób zainteresowanych będziemy przekazywać

– wyjaśnia Grzegorz Nienartowicz z Fundacji dla Życia i Rodziny. W kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie, częstochowska organizacja chce też wyszkolić wolontariuszy humanitarnych. Zakończone szkolenie jest certyfikowane, co również może się przydać w pracy zawodowej.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj