Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szerokopasmowa sieć CzestNet jest już prawie gotowa

Facebook Twitter

Z szybkiego internetu na razie skorzysta 50 jednostek publicznych w mieście: urzędy, szpitale, biblioteki czy szkoły. Komercyjni klienci mogą zostać przyłączeni dopiero za pięć lat. To część większej światłowodowej sieci, która powstanie w całym regionie.

Będzie CzestNet, prace są na ukończeniu. Nie wszystkich jednak rozbudowa szerokopasmowego, szybkiego internetu ucieszy. Najpierw ze światłowodów skorzystają bowiem tylko jednostki publiczne. To łącznie 45 kilometrów internetowej sieci.

Komercyjne korzystanie z tej sieci będzie możliwe dopiero po pięciu latach, ponieważ otrzymaliśmy na projekt aż 85-procentowe dofinansowanie, a że jest to inwestycja, która mogłaby zakłócić konkurencyjność, będzie wykorzystywana tylko do celów publicznych i wszystkie placówki publiczne, do których ta sieć będzie podpięta, będą mogły z niej korzystać. A na zewnątrz, na rynek komercyjny możemy wejść dopiero po pięciu latach.

– mówi Grzegorz Sikorski z Biura Funduszy Europejskich. Dodatkowo powstaną telecentra publicznego dostępu w trzech bibliotekach oraz centrum, które będzie nadzorować działanie częstochowskiej sieci.

Mamy zgodę na zrealizowanie projektu e-region, gdzie będziemy budować km sieci światłowodowej w całym subregionie i na pewno te sieci będą ze sobą połączone i w przyszłości będą tworzyły jeden duży kompleks. Na razie realizujemy ten projekt „CzestNet” w ramach miasta.

Budowa pozostałej części zaplanowana jest na kolejne lata, wyjaśniał Grzegorz Sikorski, kierownik Biura Funduszy Europejskich w Częstochowie. Więcej o projektach E-Region & CzestNet można znaleźć na stronie www.czestochowa.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021