Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szczepienia przynoszą efekt. Mamy komentarz wojewody

Facebook Twitter

Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają sens i przynoszą efekty - twierdzi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przypomnijmy pod koniec grudnia minionego roku rozpoczęło się w naszym kraju podawanie szczep ionek. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogram określonym w Narodowym Programie Szczepień - konkretne grupy osób są szczepione w określonych etapach.

fot. Tumisu/ Pixabay

„Widać już efekty zwłaszcza po zaszczepieniu najstarszych osób” – mówi wojewoda:

Szczepienia dla grupy powyżej 80 i 70 lat przyczyniło się do tego, że tych pacjentów w tej grupie wiekowej statystycznie trafia mniej do szpitala. To jest absolutnie empiryczny dowód na to, że te szczepienia mają bardzo gęboki sens a jeszcze takim namacalnym dowodem jest to, w jaki sposób w tej chwili wirus rozprzestrzenia się w domach pomocy społecznej. Na prawie 11 tys. z wszystkich 8 500 mieszkańców plus personelu medycznego mamy w tej chwili tylko 2 osoby, które mają wynik pozytywny, gdzie 90% mniej więcej mieszkańców zostało zaszczepionych. To pokazuje jaka jest siła szczepionek.

Problemem jest brak szczepionek

– dodaje wojewoda Wieczorek

Chcielibyśmy, żeby to tempo szczepienia było oczywiście wyższe. Nasze zdolności szczepienne są w tej chwili na poziomie mniej więcej około miliona dawek na miesiąc. Możemy ten pułap zwiększyć w zależności od tego, czy producenci będą w stanie dostarczać nam odpowiednią liczbę szczepionek. Najlepiej zgodnie z założonym harmonogramem.

Ilość dostarczanych szczepionek nie zależy jednak od nas

– podkreśla wojewoda. Na wczorajszej (15.03.) konferencji poinformował, że dotychczas w naszym województwie najwięcej osób zaszczepionych zostało w Katowicach ale wciąż daleko nam do uzyskania odporności populacyjnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj