Szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Częstochowie w ramach miejskiej profilaktyki również w 2025 roku
Częstochowa z programem zdrowotnym adresowanym do naszych uczniów również w 2025 roku. Samorząd realizował program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dzieci w wieku od 9. do 14. lat.
Jest też rządowy projekt podobnej profilaktyki. Wirus ten może powodować nowotwory, dlatego warto uchronić się przed zachorowaniem już w młodym wieku.
Jarosław Strzelczyk: Po to jest profilaktyka pierwotna, polegająca na szczepieniu i to szczepieniu, w takim momencie życia kobiety i mężczyzny, który pozwala na odpowiednie uodpornienie na tego wirusa. Wirus jest przenoszone drogą płciową. I tu trzeba myśleć o jednej i drugiej stronie. Kiedy dojdzie do zakażenia? Trudno nam powiedzieć. Natomiast na pewno warto zabezpieczyć się przed wirusem przed rozpoczęciem życia seksualnego.
– mówi dr Jarosław Strzelczyk kierownik oddziału ginekologii i położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Dzieci mogą skorzystać z darmowych szczepień. Czy chronią przed poważnymi chorobami?
Jarosław Strzelczyk1: Można powiedzieć, że jest kilka typów tzw. wysoko onkogennych. Natomiast są również typy wirusa, które powodują schorzenia dotyczące narządów rodnych czy płciowych męskich, czy też prowokują np. powstawanie zmian w nosogardzieli czy też w obrębie układu oddechowego. I o tym należy pamiętać, bo przecież wirus jest powszechnie przenoszony także różnymi sposobami.
W Częstochowie możemy skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci i nastolatków. Osoby starsze też mogą się szczepić we własnym zakresie. Możemy ponadto też sprawdzić, czy już nie zostaliśmy zakażeni wirusem.
Jarosław Strzelczyk: Tu kluczowe jest pobranie wymazu, który to nam powie z jakim typem wirusa mamy do czynienia i czy ten wirus sprowokował zmiany w komórce, bo już mamy tak wyrafinowane badanie genetyczne, że możemy sobie ocenić białka i pewne nawet geny, które nam powiedzą, czy wirus już penetruje tą komórkę, czy wirus już rozpoczął działalność patogenu, która prowadzi do zmian w nabłonku pokrywającym narząd płciowy, czy też był, ale go nie ma.
– informował pacjentów dr Jarosław Strzelczyk.
Czytaj także: