Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sytuacja hydrologiczna w Częstochowie jest w normie. Poziomy wód wyższe okresowo podczas opadów

Facebook Twitter

Sytuacja hydrologiczna w Częstochowie jest w normie, poziomy wód na rzekach i potokach nie osiągnęły stanów ostrzegawczych. Ostatnie burze i ulewy spowodowały na naszym terenie tylko miejscowe, punktowe podtopienia na skutek zablokowanych studzienek, rowów i przepustów drogowych.

Sytuacja jest stale monitorowana, także pod kątem kolejnych ostrzeżeń meteorologów:

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie naszego miasta uległa poprawie. Na terenie miasta nie doszło do żadnych przekroczeń, jeśli chodzi o stany wód. Pomimo tak dużych opadów nawet nie zbliżyły się do stanów ostrzegawczych czy alarmowych. Z punktu widzenia stanu rzek jest dość bezpiecznie. Jeżeli chodzi o meteorologiczne ostrzeżenia, które są wydawane na bieżąco i bardzo często aktualizowane dla naszego miasta, są określone jako jedynka, czyli niezbyt wysoki front deszczowy przesunął się w stronę wschodu

– mówi Rafał Kusal z Centrum Zarządzania Kryzysowego w naszym mieście. Poziomy rzek wróciły już do normy, a zbiornik w Poraju może przyjąć kolejne opady. Nie grozi nam na razie osiągnięcie stanów alarmowych wody, ale pogoda stale dynamicznie się zmienia. Raporty i ostrzeżenia trafiają do częstochowskiego wydziału na bieżąco:

Prognoza zagrożeń mówi cały czas o II stopniu zagrożenia, które może powstać, ale ostrzeżenia na razie obejmują stopień I w trzystopniowej skali. Widać poprawę na terenie naszego miasta i okolic. Cały czas z uwagi na bardzo dużą zmienność tej pogody w tym roku i powstawanie bardzo szybkich frontów burzowych czy też wiatrów, które powodują zniszczenia, jak miało to miejsce w okolicach Koniecpola, mogą te sytuacje ulec nawrotowi, więc burze mogą przyjść, taka prognoza wydana do 18 lipca przez IMGW.

Chronią nas też wały przeciwpowodziowe na Warcie, a lokalne podtopienia które występują, pojawiają się na terenach zalewowych, wynikają często z ukształtowania terenu i szybko udaje się je niwelować. Rzeki w rejonie Częstochowy podczas przechodzących burz nie groziły wylaniem:

Ze względu na zbiornik na Poraju, który reguluje wpływy wody, ta sytuacja jest w miarę bezpieczna, a deszcze też nie są długotrwałe. Na terenach nie było takiego zagrożenia, nie zbliżyły się nawet do stanów ostrzegawczych. Nie ma na razie niebezpieczeństwa z tytułu rzek czy mniejszych strumyków, aczkolwiek podtopienia, które występują na terenie miasta czy powiatu, wynikają głównie z przelania rowów, które zostały przytkane.

O sytuacji hydrologicznej w Częstochowie rozmawialiśmy z Rafałem Kusalem, naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022