Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

System rowerów miejskich ze znaczącym spadkiem liczby wypożyczeń – podliczono miniony sezon

Facebook Twitter

Są już statystyki aktywności użytkowników rowerów miejskich. W Częstochowie podsumowano liczbę wypożyczeń i odwiedzin na stacjach dokowania rowerów w zakończonym sezonie. Niestety miejskie dwa kółka odnotowały znaczący spadek popularności.

System ma przejść metamorfozę:

Jest słabszy niż lata poprzednie. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników m.in. to, że obserwujemy teraz w sklepach rowerowych boom na zakupy rowerów prywatnych, pojawiły się hulajnogi, które mają tę przewagę, że możemy je zostawić właściwie w każdym miejscu, nie było również nauki stacjonarnej na studiach, było dużo nauki zdalnej, w związku z czym studenci nie korzystali z rowerów. Było to około 35 tys., czyli o połowę mniej niż w zeszłym roku. W pierwszym roku działania roweru miejskiego w roku 2018 mieliśmy około 20 tys. wypożyczeń miesięcznie.

Gdy rower miejski debiutował wiosną 2018 roku, w trakcie sezonu mieszkańcy wypożyczyli jednoślady ponad 175 tys. razy. W tym roku było ich tylko niespełna 33 tysiące

– mówi Łukasz Kot – koordynujący system od lat. Jak dodaje społeczny konsultant ds. komunikacji pieszej i rowerowej, aby znów zachęcić mieszkańców i turystów do jazdy, planowane są zmiany i częściowa relokacja stacji dla rowerów. Miasto mam także w planach stworzenie międzygminnego systemu:

Zaprosimy inne gminy, natomiast te inne gminy muszą sobie same opłacić system, więc to będzie od nich zależało, czy będą chciały się włączyć w system. Chcielibyśmy, żeby dało się dojechać rowerem do innej gminy, ale do tanga trzeba dwojga. My chcemy, zobaczymy czy będą chciały gminny ościenne. W zeszłym roku rozmawialiśmy z gminą Mstów, Olsztyn, Blachownią – to były takie najbardziej zaawansowane rozmowy. 

Rower Miejski w Częstochowie ma powrócić od kwietnia 2022 roku

– dodaje Łukasz Kot.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj