Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Świętowano Dzień Godności na Placu Biegańskiego. Odbywał się pod hasłem Mam Prawo

W centrum Częstochowy świętowano 25. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obchody przygotowano pod hasłem "Mam Prawo".

Częstochowa, Dzień Godności
Fot. facebook.com/PSONI.CZESTOCHOWA

Szacowany czas czytania: 02:32

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Organizatorzy chcieli pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mają takie same prawa, przywileje i potrzeby, które dotyczą poszanowania godności, wolności i swobód, jak zdrowi ludzie.

Beata Sobolewska: Chcemy, aby społeczeństwo stało się bardziej tolerancyjne, tolerowało osoby z niepełnosprawnością intelektualną i generalnie obserwujemy, że te nasze działania mają sens, bo przez te wszystkie lata okazuje się, że rzeczywiście tutaj, w naszym środowisku społeczeństwo jest już dużo bardziej tolerancyjne. Już nie jest tak, że jak wychodzimy z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną, to nie są one postrzegane jako atrakcja, jako coś egzotycznego albo dziwnego, albo postrzegane jako osoby, których należy się bać.

– zauważa Beata Sobolewska, dyrektor do spraw rozwoju Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie.

Fot. facebook.com/PSONI.CZESTOCHOWA

Na Placu Biegańskiego bawiło się ok. 700 osób z niepełnosprawnością – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Była muzyka, konkursy i wystawy:

Beata Sobolewska: Konkurs był pod tytułem „Mam prawo” i różne szkoły, placówki przedstawiały właśnie prawa osób z niepełnosprawnością w formie wystawy w swoich namiotach. I to był konkurs pierwszy, a drugi konkurs na flagę pod tytułem „Pokój” i osoby z niepełnosprawnością według własnej inicjatywy jak rozumieją ten pokój na świecie, tak zaprojektowały flagę i prezentowały ją na scenie. Także były nagrody, była radość, ciepła zabawa.

Podczas Dnia Godności przygotowano też porady specjalistów ds. edukacji, poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Jest też pomocny na co dzień portal, który posłuży osobom z niepełnosprawnością:

Agnieszka Gruca: Mamy taki projekt nazywa się „Znam prawo, mam wybór”. Mamy nawet taką stronę dokładnie pod tym samym hasłem i na tej stronie umieszczamy wszelkie dane z całego Subregionu Północnego województwa śląskiego. I jeśli ktokolwiek potrzebuje pomocy, porady, chce zobaczyć, który jest urząd gminy dostępny w jego okolicy, gdzie może pójść, to naprawdę zachęcamy do odwiedzania tej strony. Na tej stronie mamy taką mapkę, na której są oznaczone wszystkie powiaty, w których są budynki użyteczności publicznej. I jeżeli osoba z niepełnosprawnością chce jechać do takiego miejsca i chce się dowiedzieć, czy ona tam wejdzie, bo jest np. na wózku inwalidzkim, to z naszej strony się tylko dowie

– dodaje Agnieszka Gruca, zastępca przewodniczącej Stowarzyszenia Koło w Częstochowie. PSONI ma na koncie wiele inicjatyw i wydarzeń. Najbliższe przedsięwzięcie planowane jest 31 maja – będzie to akcja sportowa pt: „Polska biega”.

Czytaj także:

REKLAMA