Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka aktywnie dla zdrowia

Facebook Twitter

W weekend świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, dlatego postanowiliśmy odwiedzić jedno z miejsc w Częstochowie, w których organizowane są zajęcia dla seniorów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Sprawdzaliśmy jak ważna dla nich jest aktywność fizyczna:

Weronika Gawrys-Łowicka: Jesteśmy stworzeni do tego, żeby się ruszać i ruch to zdrowie w każdym wieku. Myślę, że nie ma innych przesłanek, seniorzy powinni się tak samo ruszać jak osoby młode, bo generalnie aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy samopoczucia, do poprawy kondycji psychicznej, a to realnie wpływa na poprawę jakości życia. Oczywiście seniorzy, osoby starsze mają pewne ograniczenia ruchowe, więc na pewno muszą pamiętać o tym przy wyborze aktywności ruchowej, natomiast poleca się aktywność fizyczną w każdym wieku.

Jak powiedziała nam Weronika Gawrys-Łowicka, mgr zdrowia publicznego i nauczycielka jogi, dbajmy o naszych dziadków nie tylko od święta. Warto wspólnie spędzić czas, szczególnie w aktywny sposób, podpowiadać im ciekawe formy ćwiczeń, wyjść czy wspólnego uprawiania sportu.

Jakie formy ruchu są najlepsze dla seniorów?

Weronika Gawrys-Łowicka: Dla seniorów i osób starszych najlepszą formą aktywności ruchowej jest ta, która po prostu sprawia im jakąś przyjemność. Może to być spacerowanie czy nordic walking, popularna teraz joga realnie wpływa na jakość życia poprzez to, że np. osoby starsze, które mają problem z sięgnięciem po coś albo z zawiązaniem sobie sznurówek, jak przez kilka tygodni czy miesięcy uprawiają właśnie taką aktywność ruchową wzmacniającą mięśnie posturalne, mogą sięgnąć.

Instruktorka jogi podpowiada taki ruch, rozciąganie i ćwiczenia, które poprawiają nastrój. Seniorzy szukający odskoczni od codziennych problemów, jogę mogą traktować też jako formę walki ze stresem:

Weronika Gawrys-Łowicka: Podczas zajęć jogi każdy osoba, również osoby starsze, nabywają umiejętności relaksowania się, umiejętność wyrównywania oddechu, a to wpływa na nasz nastrój na kondycję psychiczną. Jak najbardziej na samopoczucie joga ma realny wpływ. Myślę, że na jogę przychodzą głównie osoby, które przychodzą po to, żeby się odstresować i zniwelować negatywne skutki stresu.

Zajęcia ruchowe nie tylko dobrze wpływają na kondycję, ale i pozwalają nawiązywać relacji z innymi osobami

– dodaje instruktorka Weronika Gawrys-Łowicka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024