Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Święta na świecie. Grosz w kutii przynosi powodzenie

Facebook Twitter

"U mnie w domu do kutii wrzuca się grosz, kto go znajdzie, będzie miał udany Nowy Rok" - mówi nam Janek, który pochodzi z Ukrainy, ale od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Polsce. O zwyczajach z Polski i Ukrainy rozmawiamy też z zespołem ENEJ.

W Polsce od lat mamy swoje świąteczne tradycje. Opłatek, choinka czy pasterka to tylko część z nich. Na świecie w zależności od kultury i religii panują różne zwyczaje.

Problem ze świętami jest taki, że Ukraina jest dosyć duża, jest dwa razy większa niż Polska, i każdy region pod każdym względem jest inny i to się odbija też na świętach. Trzeba zacząć od tego, że jedna część Ukrainy jest bardziej prawosławna, a druga jest- grekokatolicka; to jest odłam wiary, który się wykształcił tylko na Ukrainie. Niemniej jednak do tamtego roku i grekokatolicki kościół, i prawosławny kościół działały według jednego kalendarza, rok temu prezydent podpisał taką ustawę, że Ukraina przenosi się na kalendarz  gregoriański, tym samym święta odbywają się nie od 6 stycznia, jak do tej pory, ale tak samo jak w Polsce.

– tłumaczy nam Ukrainiec, Janek Gałyga, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Pytamy go jak wygląda świąteczny stół. Pod tym względem z Ukraińcami możemy znaleźć dużo podobieństw:

Tradycyjnie jest od 9 do 12 potraw, trochę się różnią składem. Główną potrawą jest kutia, tam jest pszenica, owies, tam jest miód, rodzynki i też u mnie się tak robi, że się wrzuca jeden grosz… Ten kto trafi na ten grosz, to będzie mu się powodzić, u mnie zawsze babcia znajduje ten grosz:)

Na Ukrainie, w wierze greckokatolickiej, nie zobaczymy czegoś takiego jak… choinka– mówi nam Janek Gałyga. Posłuchaj jego opowieści:

 

Dwukulturowy jest zespół ENEJ. To grupa, w której mieszają się kultury. Jak wyglądają święta na Ukrainie? Jakie są tamtejsze wyjątkowe tradycje? Opowiedział nam o tym Piotr (Lolek) Sołoducha, wokalista, akordeonista w zespole ENEJ:

Na dobrą sprawę święta rzymskokatolickie i grekokatolickie się niczym nie różnią. Samo podejście jest identyczne, a kwestia potraw, sytuacji domowych, to są kwestie indywidualne (..) każdy z nas ma różne tradycje kulinarne, kolędowe, różne tradycje prezentowe (…). Też siadamy do stołu wigilijnego (…). 

A jak to wygląda w domach muzyków? Czy w świątecznych tradycjach/zwyczajach także przenikają się kultury?

Kolędy po polsku i ukraińsku usłyszycie na płycie przygotowanej na Boże Narodzenie 2018 przez zespół ENEJ, „Kolędy pod wspólnym niebem”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj