Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Święta babci i dziadka. Pamiętajmy o seniorach w rodzinie, bo przed nami szczególny weekend

Facebook Twitter

21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a 22 stycznia przypada Dzień Dziadka.

Komórki pochodzące od innych członków rodziny
fot. zefe / pixabay.com

Dzisiejsi dziadkowie często są bardzo nowoczesnymi ludźmi, muszą poruszać się w internecie, znają komunikatory czy sposoby porozumiewania się młodzieży:

Elżbieta Napora: Dziadkowie nadążają za swoimi wnukami, znają gry, znają różne puzzle, znają słowa, którymi się posługują. To taki element, że Ci dziadkowie chcą w dalszym ciągu się rozwijać. Oczywiście, ta sprawa rozwoju dziadków jest mniej obserwowana na wsi,  dostęp do współczesnych technologii jest bardziej tam ograniczony.

– powiedziała nam dr hab. Elżbieta Napora z katedry psychologii UJD w Częstochowie. Specjalistka radzi też jak można poczuć się przydatną babcią lub dziadkiem, szczególnie gdy dzieci w domach już dorosły. Seniorzy mogą podzielić się swoim czasem tam gdzie taki kontakt jest szczególnie cenny.

Elżbieta Napora: Może być tak, że dziadkowie mają już dorosłe wnuki, które sobie radzą, rozjechały się po Polsce czy świecie. Warto rozmawiać, czy to w kontekście Uniwersytetu Trzeciego Wieki, czy innych mniejszych gronach, że Ci którzy nie mają takie możliwości udzielania wsparcia czy pomocy, aby też wychodzili ze swoją ofertą do takich środowisk jak domy dziecka, świetlice środowiskowe czy oddziały hospicyjne, tam gdzie są dzieci i one potrzebują pomocy ze strony dziadków. Ta babcia zawsze będzie bardziej cierpliwa, miała więcej czasu, ma też swoją mądrość życiową.

Dzisiejsze starsze pokolenie coraz bardziej odstaje od wizerunku babci i dziadka sprzed kilkudziesięciu lat, mówią specjaliści. Dziadkowie dzięki dzieciom i wnukom często przeżywają drugą młodość, często pełnią też dziś inne role niż dawniej:

Elżbieta Napora: Dziadkowie byli obecni w naszym życiu. To był taki proces absolutnie naturalny. Ci dziadkowie byli niejednokrotnie bardziej zaangażowani w rolę wspólnego wychowywania wnuka, ale to jest obowiązek rodzicielski. Natomiast dziadkowie mogą wspierać, pomagać, udzuelać swojego czasu, ale nie na zasadzie, że on musi to czynić (…).

– dodaje dr hab. Elżbieta Napora z Uniwersytetu im. Jana Długosza. Więcej o babciach i dziadkach porozmawiamy w kolejnym wydaniu Uniwersyteckiej Częstochowy, polecamy w niedzielny (22.01.) wieczór w Radiu Jura.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj