Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Badania profilaktyczne to podstawa!

Facebook Twitter

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zorganizowało w Jurajskim Centrum Onkologii akcję profilaktyczną.

Bezpłatna mammografia
fot. AlarconAudiovisual / pixabay.com

Jej celem było uświadamianie jak ważne jest wczesne wykrycie choroby i przypomnienie, że rak to nie wyrok:

Elżbieta Markowska: Profilaktyka edukacyjna jest właśnie po to, aby wszystkim uświadomić jak ważne jest wczesne wykrycie zmian, bo później są one w 100% wyleczalne. Po to jest dzisiaj ta akacja. Akcja, gdzie chcemy pokazać, jak wygląda nauka samobadania piersi i oprócz tego, że jesteśmy chorzy, możemy pięknie wyglądać. Czyli pokazujemy, że są różne rzeczy jak peruki, bielizna z których można korzystać. Choroba nie oznacza wyroku, musimy z nią walczyć i iść do przodu.

– mówiła podczas akcji Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację pacjentów z nowotworami. Zatrzymała też pozytywny trend w badaniach profilaktycznych w kierunku wykrywalności choroby, dodają z kolei lekarze:

Grzegorz Kupczak: Z ostatnich badań statystycznych, że wykrywalność nowotworów spadła o ok. 5% w przeciągu 3 lat. Prawdopodobnie jest to związane z ograniczeniem dostępu do lekarzy związanych z pandemią. To niesie nieciekawe skutki, dlatego, że pacjenci trafiają do lekarzy z zaawansowaną chorobą, gdzie zawężają się możliwości leczenia. Druga sprawa związana jest też z dostępnością do specjalistów.

– dane przytacza Grzegorz Kupczak, starszy asystent w oddziale chirurgii onkologicznej. Według statystyk umieralność na raka w Polsce jest o 15% wyższa niż średnia w krajach europejskich. Brakuje też nowoczesnych leków i form terapii. Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet:

Elżbieta Markowska: Musimy nauczyć patrzeć się na nasze ciało, nasz organizm. Gdy nas coś zaniepokoi, trzeba od razu zwrócić się do lekarzy. Nie można narzekać, ze trudno się do nich dostać, ale zrobić wszystko aby przyjść w czasie, bo później jest trudniej to leczyć. Myślę, że pandemia pokazała nam, że będzie olbrzymia zachorowalność – nie mówię tu tylko o raku piersi, ale o wszystkich nowotworach. Za późno przychodzimy do lekarza, i lekarze onkolodzy biją na alarm. Zróbmy wszystko aby zgłosić się do lekarzy jak najszybciej.

– dodaje Elżbieta Markowska, prezes Amazonek. W naszym otoczeniu znajduje się coraz więcej czynników, które mają negatywny wpływ na wzrost zachorowań na nowotwory, przypomina lekarz specjalista:

Grzegorz Kupczak: W produktach spożywczych jest bardzo dużo chemii, są to wysoko przetworzone produkty, z substancjami, które przedłużają okres spożycia i to niewątpliwie ma wpływ na rozwój nowotworów. Pomijam już zanieczyszczenia wody czy powietrza, które dokładają się do tego wszystkiego. Potwierdzają to badania. Np. ostatnie badania przeprowadzone przez amerykanów, dowiodły, że zwykłe kuchenki gazowe powodują wzrost zachrowań na choroby płuc.

– mówił lekarz onkolog Grzegorz Kupczak. Organizowane różnych akcji profilaktycznych pozwala podnosić świadomość medyczną naszego społeczeństwa, w tej sferze jest ciągle wiele do zrobienia, oceniają specjaliści.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024