Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Częstochowa co roku włącza się w obchody

Przypadał 2 kwietnia. Obchody tegoroczne były 3-dniowe, połączyły happening na Placu Biegańskiego, konferencję naukową i niebieski marsz ulicami miasta.

fot. Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie

Szacowany czas czytania: 02:30

Czas na podsumowania ostatniej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”

Katarzyna Kukła-Dłubała: Impreza polega na uświadomieniu dzieciakom przedszkoli masowych na czym polega autyzm, że w przedszkolach też są dzieciaki z autyzmem. Są takie same jak oni i pięknie, wspólnie mogą się razem bawić, co właśnie widzieliśmy na Placu Biegańskiego. Nie było żadnych różnic. Nie można było rozróżnić, że dziecko jest z autyzmem czy dziecko nie ma autyzmu. Wszyscy wspólnie razem się bawiliśmy i właśnie o to nam chodziło. Taki jest cel imprezy, żeby łączyć, integrować i wspólnie być właśnie w tak ważnym dniu dla dzieci z autyzmem.

– powiedziała nam Katarzyna Kukła-Dłubała, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie podczas plenerowej imprezy na Bieganie. Co roku w happeningu chodzi o jeszcze większą świadomość społeczną i obalanie stereotypów:

Agnieszka Wódkiewicz: Myślę, że tego typu akcje powinny być bardzo szeroko nagłaśniane. Uczą przede wszystkim empatii, zrozumienia i takiego życia w społeczeństwie. Jestem nauczycielem współorganizującym kształcenie, mam u siebie w grupie dwoje dzieci z autyzmem. Oczywiście przed wyjściem była pogadanka z dziećmi gdzie jedziemy, dlaczego jedziemy, a przede wszystkim z jakiej okazji organizowany jest święto. Ogólnie w kwietniu jest jeszcze szereg imprez w naszym przedszkolu, między innymi niebieska joga albo czytanie książki na temat autyzmu.

– mówi Agnieszka Wódkiewicz, nauczycielka z Miejskiego Przedszkola nr 6 w Częstochowie. Z kolei zorganizowana w Urzędzie Miasta konferencja naukowa miała za zadanie wesprzeć rodziców i nauczycieli w pracy z dziećmi ze spektrum. Zawsze pojawiają się wówczas nowinki odnośnie diagnostyki, terapii czy nowych rozwiązań w edukacji. Specjaliści zwracali uwagę na ważny aspekt funkcjonowania dzieci z autyzmem:

Aneta Żurek: Procesowe, stałe monitorowanie rozwoju, ale też bardzo uważne spojrzenie na potrzeby dzieciaków, uczniów jest niezwykle cenne do tego, aby właściwie odpowiadać na potrzeby, właściwie też sprofilować proces edukacyjny. Dlatego też jako dyrektor chciałabym zaprosić do nas, do ośrodka na wszelkiego typu spotkania, konferencje, szkolenia właśnie z zakresu specjalnych potrzeb czy w ogóle uczniów ze spektrum. To nie tylko szkolenia, ale również konsultacje. Możecie Państwo w każdej chwili zadzwonić, napisać maila, skorzystać z takiej informacji, gdzie pokierować, gdzie uzyskać wsparcie.

Radziła Aneta Żurek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie. Częstochowska konferencja odbywała się jak zwykle pod hasłem „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę”.

Czytaj także:

REKLAMA