Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Światowy artysta Wojciech Siudmak otworzy wernisaż swoich prac w Częstochowie

Facebook Twitter

Światowy artysta otworzy wernisaż swojej wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki. 16 maja będzie okazja, by zdobyć autograf Wojciecha Siudmaka podczas spotkania autorskiego w Częstochowie.

Wojciech Siudmak
fot.Wojciech Siudmak /galeria.czest.pl

Wojciech Siudmak otworzy wernisaż swoich prac w Częstochowie

Ekspozycję „Omnis” polecamy szczególnie, bowiem wydarzeniu patronuje Radio Jura:

Anna Paleczek-Szumlas: To wydarzenie roku znane jest nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie. Na jego rysunkach, na jego obrazach uczyliśmy się, oglądając fantastykę. Wojciech Siudmak przyjedzie do nas prosto z Paryża, będziemy go w Częstochowie móc poznać i wysłuchać tego, co ma do powiedzenia. A powiem szczerze, że to artysta szerokich horyzontów. Pokażemy jego obrazy, rysunki i rzeźby.

Jak mówi Anna Paleczek-Szumlas, wystawa Wojciecha Siudmaka w miejskiej galerii to coś więcej niż wydarzenie sezonu. Przedstawiciel realizmu fantastycznego zainspirował wielu innych tworzących w nurcie fantasy i science fiction, w tym literatów i filmowców:

Anna Paleczek-Szumlas: Inspiruje się klasyką, antykiem, czyta wybitnych filozofów, to artysta, który zainspirował wielkich reżyserów, mam na myśli George’a Lucasa, jak i teraz Denisa Villeneuve, którzy sfilmowali ”Dunę” Franka Herberta. Ostatnia ekranizacja ”Duny”, muszę przypomnieć, że uzyskałam sześć Oskarów w różnych kategoriach.

Grafika, malarstwo i rzeźba Wojciecha Siudmaka będzie do obejrzenia w Częstochowie aż do końca września. Przed wernisażem, który zaplanowany jest w czwartek (16.05.) o godz. 18.30, czeka nas spotkanie z artystą w sali OKF-u:

Anna Paleczek-Szumlas: Dzięki talentowi Wojciecha Siudmaka fantastyka zyskała na całym świecie, bo przecież też jego obrazy na festiwalu w Cannes były traktowane jako płaszczyzna do plakatu, więc wszyscy najwięksi współpracowali z Wojciechem Siudmakiem. To on osobiście w Miejskiej Galerii Sztuki 16 maja o godzinie 17.00 rozpocznie spotkanie autorskie.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu, od wielu lat mieszka w Paryżu. W Polsce znany jest też jako ilustrator, to jego obrazy ozdobiły okładki serii książek „Diuna”, czy polskie edycje legendarnej prozy Philipa K. Dicka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024