Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Świąteczne spotkania, zajęcia i tradycje w Muzeum – tym razem rodzinnie

Facebook Twitter

Muzeum Częstochowskie stara się wprowadzać nas przez cały grudzień w świąteczny nastrój. "Święta na szkle malowane" to bożonarodzeniowe rodzinne warsztaty artystyczne.

Sztukę ludową przybliżają muzealnicy, ale zachęcają też wszystkie pokolenia w rodzinach, do plastycznej kreatywności:

Muzeum jak co roku stara się przybliżyć nastrój świąteczny i 11 grudnia o godz. 12:00 zapraszamy do ratusza na warsztaty poświęcone tradycji bożonarodzeniowej, a w szczególności szopkom, które posiadamy w kolekcji. One będą zaprezentowane. Będą warsztaty malowania na szkle. Będziemy pokazywać szopki malowane techniką na szkle.

Podczas kreatywnych warsztatów dzieci wraz z rodzicami wykonają prace plastyczne inspirowane obrazkami na szkle, poznają też technikę z prac ze zbiorów Działu Etnografii, mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin z częstochowskiego muzeum:

Nie jest to prosta technika. Jest to odwrócony sposób malowania od naszego tradycyjnego, wyuczonego malowania. Pierwsze, co powstaje, to kontury, które wypełniamy – te pierwsze rzeczy, które są na planie, np. jak ktoś ma zaznaczone policzki – rumieńce, to te rumieńce trzeba najpierw namalować, jakieś cienie, dopiero później wypełniamy kontury pełnym malunkiem, a na końcu dajemy tło. Koleżanki są przygotowane, szablony są gotowe, bez problemu każdy sobie poradzi.

Polecamy zajęcia rodzinne związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. To już 11 grudnia w Ratuszu, chętnie rodziny z dziećmi zaprasza Muzeum Częstochowskie.

muzeumczestochowa.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024