Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Świadczenie 500+ dla Ukraińców: Specjalne dyżury, infolinie i pomoc przy wnioskach

Facebook Twitter

ZUS w regionie pracował w ostatnią sobotę i w niedzielę (26-27.03), przybliżając szczegóły dotyczące programu 500+ dla obywateli Ukrainy. Urzędnicy nadal przypominają, że można składać wnioski online.

O świadczenie przyjezdni obywatele mogą ubiegać się na tych samych zasadach co Polacy. Kwotę otrzymają też na wszystkie dzieci.

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+, wcześniej obywatel Ukrainy musi założyć profil PUE, a następnie z tego portalu będzie mógł wysłać wniosek. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli, przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Wniosek o 500+ może złożyć rodzic lub opiekun wówczas, gdy już ma nadany specjalny numer PESEL dla siebie i dla dziecka, ponadto potrzebne będą jeszcze założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres e-mail pisany alfabetem języka łacińskiego.

Jak informuje Beata Kopczyńska, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w regionie, przy okienkach Ukraińcy mają wiele pytań odnośnie świadczeń. Muszą dopełnić też urzędowych formalności, aby ubiegać się o środki na dziecko. Dlatego urzędnicy nadal służą radą:

ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można także przesyłać e-mailem na adres ua@zus.pl

– dodaje rzecznik ZUS-u na Śląsku – Beata Kopczyńska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022