Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ŚUW: Kolejne przypadki zakażenia

Facebook Twitter

Zakażenie kornawirusem wykryto w próbkach pobranych od 288 mieszkańców – to przede wszystkim pracownicy pięciu kopalń, w których wystąpiły ogniska zakażeń.

fot. jarmoluk/pixabay.com

Ze względu na proces weryfikacji danych osobowych przez poszczególne zakłady górnicze, dokładne informacje dotyczące liczby zakażonych pracowników posiadają spółki: PGG, JSW i Węglokoks. Wśród 288 przypadków śląskie laboratoria wykryły zakażenia także u: 6 mieszkańców Zabrza (najmłodszy 9, najstarszy 42 lata), młodej mieszkanki powiatu lublinieckiego, mieszkanki Sosnowca w sile wieku, 9 mieszkańców Bytomia (najstarsza 92, najmłodsza 28 lat), 3 mieszkańców Piekar Śląskich (2 w średnim wieku i starszy), 4 mieszkańców powiatu będzińskiego (najmłodszy 9, najstarszy 54 lata), 3 mieszkańców Gliwic (młoda kobieta i mężczyzna oraz mężczyzna w sile wieku), mieszkańca w średnim wieku z powiatu gliwickiego, 3 mieszkańców Tarnowskich Gór (2 mężczyzn: młody i w sile wieku oraz kobieta w sile wieku), mieszkańca powiatu tarnogórskiego w średnim wieku, mieszkanki Katowic w średnim wieku, mieszkańca powiatu pszczyńskiego w średnim wieku, młodego mieszkańca powiatu cieszyńskiego, 2 mieszkańców Żor (kobieta w średnim wieku i starszy mężczyzna), młodego mieszkańca Wodzisławia Śląskiego, 4 mieszkańców Rybnika (najmłodszy 9, najstarszy 36 lat) i 2 mieszkańców z powiatu rybnickiego (2-letnie dziecko i młoda kobieta).

Wicepremier w śląskim sztabie kryzysowym

Aby zapoznać się dokładnie z sytuacją epidemiologiczną w naszym regionie, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął dziś udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Najnowsze dane, które zostały przekazane podczas posiedzenia sztabu, mówią, że na terenie województwa śląskiego jest w tej chwili prawie 4 tys. osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem. Z tych 4 tys. osób to jest przyrost w ciągu ostatnich 12 godzin o 204 osoby. Wśród nich jest 799 górników i ponad 650 osób to są najbliższe rodziny górników (…) Możemy powiedzieć, że średnio około 17% osób, które przebadano wśród górników to są osoby, u których stwierdzono występowanie koronawirusa. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi to zarażenie w sposób albo bezobjawowy, albo z bardzo niewielkimi objawami.

– mówił wicepremier Jacek Sasin podczas briefingu prasowego, który odbył się po posiedzeniu.

Jesteśmy przygotowani do tego, żeby reagować w każdym momencie, w którym będą się ewentualnie ujawniały nowe ogniska epidemii.

– podkreślił Wiceprezes Rady Ministrów i przypomniał jednocześnie, że decyzja o przebadaniu przesiewowo tak dużej grupy osób jest bezprecedensowa.

Akcja przesiewowa jest dalej kontynuowana. Mówimy o tym, że już na dzień wczorajszy 12 tys. górników zostało wymazanych przesiewowo. Chcemy tą akcję kontynuować aż wszyscy górnicy z tych 5 zakładów wydobywczych zostaną przebadani. Najpóźniej w czwartek ta akcja zostanie zamknięta. Z dobrych informacji należy zakomunikować, że od kilku dni spada również liczba osób w województwie śląskim, którzy są hospitalizowani na oddziałach szpitali zakaźnych oraz w szpitalach jednoimiennych. Tylko 26 górników wymagało potrzeby leczenia szpitalnego.

– dodał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaznaczył jednak, że szpitale i izolatoria są w razie konieczności gotowe na przyjęcie nowych osób.

Mamy w tej chwili przygotowane prawie 500 miejsc w izolatoriach, gdzie niecałe 100 osób przebywa w izolatorium, z czego 41 osób to są osoby pracujące na terenie kopalni.

– zapewnił wojewoda.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj